17 Август, 2026

Зеленски: За нас истинските гаранции за сигурност идват от членство в НАТО, Путин е луд

Снимка: скрийншот - Володимир Зеленський

"Мисля, че Путин не е адекватен и е много опасен за всички"

"Мислите ли, че става дума за здравомислещ човек?". С този риторичен въпрос украинският президент Володимир Зеленски отговори от Брюксел на предложението на Владимир Путин за дуел между зенитните системи на Киев и руската балистична ракета "Орешник".

"Мисля, че Путин не е адекватен и е много опасен за всички. Опасен е, защото за него човешкият живот не означава нищо. Мисля, че е луд. Така мисля." - посочи Зеленски, цитиран от БНР. 

В Брюксел той и европейските лидери обсъдиха възможността за разполагане на мироопазващи сили след прекратяването на огъня в Донбас:

"Нуждаем се от ефективни механизми. Като говорим за чуждестранни контингенти ни е нужна специфика - колко да наброяват, какво да правят в случай на агресия от руска страна. Необходими са много дискусии по тези въпроси и е важно, че ги започнахме." . каза украинският президент.

Той подчерта, че страната му се нуждае от единната подкрепа на Европа и Съединените щати, начело с новия президент Доналд Тръмп:

"Европейски гаранции няма да са достатъчни за Украйна. Този въпрос не може да бъде дискутиран само с европейските лидери. Защото за нас истинските гаранции днес и утре ще дойдат от членството ни в НАТО." - категоричен е Зеленски.

Европейските лидери приеха заключения за Украйна, в които призовават за спешно ускоряване на доставките на системи за противовъздушна отбрана, боеприпаси и ракети, както и на необходимото обучение и оборудване за украинските бойни бригади.

"Европейският съвет набляга върху значимостта на ускоряването на работата за по-нататъшната подкрепа и развитие на украинската отбранителна индустрия и задълбочаване на сътрудничеството ѝ с тази на ЕС", се казва в документа.

Сподели:
Арестуваха десетки привърженици на „Яблоко“ пред сградата на Върховния съд в Москва

Арестуваха десетки привърженици на „Яблоко“ пред сградата на Върховния съд в Москва

Върховният съд на Русия отново разглежда случая с отстраняването на „Яблоко“ от парламентарните избори, които ще бъдат произведени от 18 до 20 септември

The Telegraph: Тръмп да помогне на Украйна да победи,  да не бълнува за преговори за мир

The Telegraph: Тръмп да помогне на Украйна да победи, да не бълнува за преговори за мир

Според редакционната статия ударите дълбоко в руския тил доближават реалността на войната до хората, които официалната пропаганда е заблуждавала относно нейните цели

Тръмп отново предупреди: Иран не може да има ядрено оръжие

Тръмп отново предупреди: Иран не може да има ядрено оръжие

"Цел номер едно е и винаги ще бъде Иран да не може да има по никакъв начин ядрено оръжие"

Коментари (0)