13 Февруари, 2026

Зеленски загатна, че може да очакваме добри новини тази седмица

Зеленски загатна, че може да очакваме добри новини тази седмица

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинският президент наблегна на прекратяване на кръвопролитията, като изтъква като ключов въпрос как да бъде принудена Русия да спре убийствата и нашествието

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че през тази седмица може да бъде ускорено прекратяването на кръвопролитието в Украйна, предаде Укринформ.

Зеленски отбеляза, че за днес е насрочен телефонен разговор с американски представители за обсъждането на документ относно следвоенното възстановяване на Украйна и икономическото развитие, а за утре е насрочена среща на "Коалицията на желаещите".

"Тази седмица може да донесе новини за всички нас и за прекратяването на кръвопролитието. Вярваме, че мирът е единственият изход, а ключовите въпроси са как да принудим Русия да спре убийствата и какво по-конкретно ще я възпре от трето нашествие", уточни Зеленски.

Украинският президент добави, че страните довършват работата по 20 точки от основополагащ документ, който би могъл да определи параметрите за спирането на войната, и че Украйна се надява да предаде този документ на САЩ в близко бъдеще, за да се продължи съвместната работа с администрацията на американския президент Доналд Тръмп и европейските партньори.

"Продължаваме да комуникираме с всички наши партньори ежедневно, практически 24 часа в денонощието, за да определим осъществимите и реалистични стъпки за прекратяването на войната. Всичко трябва да бъде надеждно и достойно за Украйна", заяви Володимир Зеленски.

Той разясни, че съветниците по националната сигурност ще останат в Лондон, за да работят върху последния вариант на мирния план на САЩ, получен от ръководителя на украинската делегация Рустем Умеров. 

Зеленски призна, че все още не е постигнато споразумение по въпросите за териториалните отстъпки в плана. Той участва този понеделник на среща в резиденцията на британския премиер Киър Стармър на "Даунинг стрийт" в Лондон, където обсъди американския мирен план и потенциалните пречки в него с германския канцлер Фридрих Мерц и френския президент Еманюел Макрон, припомня Укринформ.

Сподели:

Коментари (0)

The Atlantic: Изборният хаос в САЩ нулира преговорите за мир в Украйна

The Atlantic: Изборният хаос в САЩ нулира преговорите за мир в Украйна

Докато Зеленски бърза с дипломатически компромиси, Тръмп обмисля оттегляне от процеса, за да се фокусира върху кампанията си – ход, който може да върне конфликта в точката на замръзване

Румъния се разбърза да покрие условията за еврозоната до 3-4 години

Румъния се разбърза да покрие условията за еврозоната до 3-4 години

Страната е извън единната европейска валута заради високия бюджетен дефицит, фискалните дисбаланси и липсата на консенсус за приемане на еврото, посочва "Диджи 24"

Още един американски самолетоносач се насочва към Близкия Изток

Още един американски самолетоносач се насочва към Близкия Изток

Доналд Тръмп предупреди за „много травматични“ последици за Иран, ако не бъде постигнато ядрено споразумение