15 Януари, 2026

Зеленски заплаши Русия с нови удари в отговор на мощната атака срещу Украйна

Зеленски заплаши Русия с нови удари в отговор на мощната атака срещу Украйна

снимка: архив Faktor.bg

Според него, времето за решителни действия отдавна е дошло и Украйна разчита на силна реакция от САЩ, Европа, Г-7 и Г-20.

Руснаците атакуваха Украйна снощи с около 500 ударни дрона и над 40 ракети, включително „Кинжали“. Украинският президент Володимир Зеленски обяви това в своя Telegram канал .

„Масираната руска атака срещу Украйна продължи повече от 12 часа. Брутални удари, преднамерен и целенасочен терор срещу обикновени градове - почти 500 ударни дрона и повече от 40 ракети, включително „Кинжали“. Сутринта руско-ирански „Шахид"-и отново бяха в нашето небе. Основните направления на вражеската атака бяха Киев и областта, Запорожие, Хмелницка област, Сумска област, Одеска област“, ​​написа президентът.

Той подчерта, че към момента са известни най-малко 40 ранени, включително деца. По-специално, четирима души са загинали в Киев, включително 12-годишно момиче. Сградата на Института по кардиология в столицата е повредена. 

Според Зеленски, под обстрел са били предприятие за производство на хляб, завод за автомобилен каучук, частни и жилищни сгради, както и обекти на гражданската инфраструктура. 

„Тази гнусна атака се случи практически в края на седмицата на Общото събрание на ООН и по този начин Русия заявява истинската си позиция. Москва иска да продължи да се бие и да убива и заслужава само най-суровия натиск в света. В интерес на Кремъл е да продължи тази война и терор, докато има средства от енергийния сектор и действа сенчестият флот. Ще продължим да отвръщаме на удара, за да лишим Русия от тези възможности за печелене и да я принудим да се занимава с дипломация. Всеки, който иска мир, трябва да подкрепи усилията на президента Тръмп и да спре всякакъв руски внос“, отбеляза държавният глава.

Според него, времето за решителни действия отдавна е дошло и Украйна разчита на силна реакция от САЩ, Европа, Г-7 и Г-20.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Мережко: Тръмп трябва да рестартира първия план - безусловното прекратяване на огъня в Украйна

Мережко: Тръмп трябва да рестартира първия план - безусловното прекратяване на огъня в Украйна

Важно е, че президентът на САЩ е започнал да губи психологическите си бариери пред оказването на натиск върху Путин, казва председателят на Комисията по външна политика на Върховната рада

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

CNN и The Wall Street Journal са документирали използването на Каспийско море като канал за превоз на боеприпаси и военни товари от Иран до Руската федерация

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Руската дипломация изрази „сериозна загриженост“. Това се случи след срещата в Белия дом между датски, гренландски и американски лидери.