17 Март, 2026

Украйна обсъжда с Кения създаването на зърнен хъб в пристанище Момбаса

Украйна обсъжда с Кения създаването на зърнен хъб в пристанище Момбаса

Снимката е илюстративна

Това ще реши проблемите с доставките на храни

Президентът на Кения Уилям Руто заяви, че по време на разговори в Ню Йорк украинският президент Володимир Зеленски му е предложил създаването на зърнен хъб в кенийското пристанище Момбаса. Според кенийския президент изграждането на зърнения хъб ще реши проблемите с доставките на храни в Кения.

"В Ню Йорк, САЩ, проведох разговори с президента на Украйна, който пое ангажимент за създаване на зърнен хъб в пристанището на Момбаса, за да се реши проблемът с недостига на храни в Източна Африка", пише Уилям Руто в акаунта си в X (Twitter).

На 18 юли Русия се оттегли от Черноморската зърнена инициатива. Тогава посланикът на Кения в Русия Бенсон Огуту заяви, че оттеглянето на Русия от споразумението е нарушило доставките на селскостопански продукти за Кения.

По време на действието на споразумението Африка получаваше почти 30% от зърното си от Русия и Украйна. Кения получи 385 000 тона пшеница и 52 000 тона царевица в рамките на зърнената сделка. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Европарламентът отбеляза застой в евроинтеграцията на Сърбия

Европарламентът отбеляза застой в евроинтеграцията на Сърбия

В проекта на доклада, подготвен от докладчика на ЕП за Сърбия Тонино Пицула, се оценява, че свободните и честни избори са най-добрият начин за решаване на политическата криза в страната

Израел: Убит е началникът на иранската служба по сигурността Али Лариджани

Израел: Убит е началникът на иранската служба по сигурността Али Лариджани

САЩ бяха предложили награда до 10 милиона долара за информация за висши ирански военни и разузнавателни служители, включително Лариджани, като част от списък с 10 фигури, свързани с Корпуса на гвардейците на ислямската революция

Въоръжен застреля двама край летището на Франкфурт

Въоръжен застреля двама край летището на Франкфурт

Двама души са били застреляни в бистро недалеч от летището на Франкфурт, съобщава тази сутрин германската полиция