Към този момент властите на са обявили да има щети и пострадали хора
Земетресение с магнитуд 6,9 бе регистрирано в Чили на около 30 километра източно от град Калама в северната част на страната, съобщи Американският геоложки институт, цитиран от Франс прес.
Трусът е бил на дълбочина 101 километра в пустинята Атакама. Чилийските власти съобщиха, че към момента няма данни за пострадали или нанесени щети.
"Заплахата от цунами за бреговете на Чили е изключена", заяви Фелипе Пласа от националната служба за превенция и управление на бедствия във видео, публикувано в Екс. Телевизионни кадри показаха как продукти падат от рафтовете в супермаркет по време на труса.
Според местни медии земетресението е било усетено в регионите Арика, Тарапака, Антофагаста и Атакама.
Чили, където се срещат три тектонични плочи, е сред най-сеизмично активните държави в света и често не обръща особено внимание на трусове под магнитуд 7. През 1960 г. страната бе разтърсена от най-силното регистрирано земетресение в историята, с магнитуд 9,5, което опустоши Валдивия и причини смъртта на 9 500 души. През 2010 г. трус с магнитуд 8,8 предизвика цунами, довело до над 520 жертви.
Още от Свят
SCMP: Още 30 000 севернокорейски войници за Путин? Какво стои зад новото военно сътрудничество между Русия и КНДР
„Постоянният поток от евтина работна сила от Северна Корея дава на Русия икономически изгоден начин да попълва армията си, докато Пхенян получава финансови средства и военни технологии“, посочва експерт
FT: Конфликтът между Украйна и Иран може да доведе до световна война
Наблюдателят на Financial Times Гидиън Рахман смята, че макар войните в Украйна, Близкия изток и Азия засега да не са пряко свързани в един общ конфликт, съществува риск те постепенно да прераснат в глобална война
Испания очаква нова гореща вълна след опустошителните пожари
Големите горски пожари бушуват от няколко дни край испанската столица Мадрид.