Закон и ред
Жертви на Възродителния процес обжалват прекратеното дело срещу виновните за репресиите 1984-1989
- 11:35, 26 Юни, 2022
Гражданската организация за справедливост, права и културно сътрудничество на Балканите, която представлява задържаните без съд и присъда мъже от турското малцинство в концлагера „Белене“ в периода 1984-1987 г. и техни наследници, принудително изселени през 1989 г. в Турция е обжалвала постановлението на Военно-окръжната прокуратура в София за прекратяване на делото.
Както desebg.com съобщи през месец март тази година почина последният обвиняем по делото – бившият комунистически министър-председател (1986-1989) Георги Атанасов и на това основание държавното обвинение в края на месец май е прекратило разследването.
То е образувано през далечната 1991 г., но за изминалите 31 години оттогава прокуратурата така и не успя да разпита около 450 жертви на „възродителния процес“, въдворени в концлагера „Белене“ в периода 1984-1987 г., повечето от които след това са принудително изселени в Турция.
Насилствената смяната на над 800 000 български граждани от турски произход в НРБ е едно от последните престъпления на тоталитарния комунистически режим начело с генералния секретар на БКП Тодор Живков.
След краха на тоталитарната система той, ген. Димитър Стоянов – министър на вътрешните работи, Петър Младенов – министър на външните работи, Георги Атанасов и Пенчо Кубадински – член на Политбюро на ЦК на БКП бяха привлечени като обвиняеми по делото за „възродителния процес“.
Вместо да си свърши работата прокуратурата в продължени на повече от 30 години удобно изчака обвиняемите да умрат един по един, за да сложи накрая кръст на делото.
Следете с Фактор
България
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес