Всички живи американски президенти скърбят за Джон МакКейн (Аризона) след обявяването на смъртта му в събота следобед.
Макейн, почина на 81 години след упорита битка с агресивна форма на рак на мозъка.
Той преживява години като военнопленник във Виетнам, преди да стане водеща фигура на политическата сцена в продължение на десетилетия.
Президентът Тръмп изрази своите съболезнованията към семейството на Маккейн. В събота вечерта той написа : "Моите най-дълбоки симпатии и уважение към сенатор Джон МакКейн и семейството му. Нашите сърца и молитви са с вас! "
Бившият президент Барак Обама и бившата първа дама Мишел Обама също направиха изявление, в което се казва, че "всички имеме дълг" към Джон МакКейн.
"Малцина от нас са минали през такива изпитания, през които е преминал Джон, или са били способни да покажат такава смелост, каквато той е показал. Всички ние можем да покажем смелост, че може да поставим по-доброто над нашето собствено аз ", пишат семейство Обача." Най-добре от Джон ни показа какво означава това. И затова всички ние сме в дълг към него. Мишел и аз изпращаме най-сърдечните си съболезнования на Синди и на семейството му“.
Бившият президент Джордж У. Буш написа , че е трудно да си представи смъртта на МакКейн.
"Някои хора са толкова живи, че е трудно да си представим, че някога ще си отидат. Някои гласове са толкова жизнени и ярки, че е трудно да си помислим, че могат да намерят покой. "Джон МакКейн беше човек с дълбоко убеждение и патриот от най-висока класа".
Бившият президент Бил Клинтън и кандидатът за президент на Демократическата партия Хилари Клинтън от 2016 г. похвали службата на МакКейн, пишейки, че сенаторът "никога не се страхува да наруши правилата, ако счита това за правилно".
"Сенаторът Джон МакКейн вярваше, че всеки гражданин има отговорността да направи нещо в името на свободата, каквито права му дава американската Конституция, и от героичната си служба във флота до 35-годишното си участие в Конгрес, той живя всеки ден, отстоявайки своето кредо", пише Клинтън.
"Той беше опитен и чепат политик, но и почтен и верен колега, с когото Хилари имаше честа да работи в Сената. Той често слагаше пристрастията си настрана, за да направи това, което смята за най-добро за страната, и никога не се страхуваше да наруши правилата, ако беше правилно да се направи."
Бившият президент Джордж Хю Буш написа, че МакКейн е "патриотар от най-висока класа" и го нарича "държавник с изключителна смелост ".
"Джон Маккейн беше патриот с най-висока класа, държавен служител с изключителна смелост. Малцина са тези, които пожертваха толкова много и толкова много допринесоха за благоденствието на състоянието на своите съграждани – и разбира се – за свободата на хората в целия свят. Друг един американски „маверик“ и воин - генерал Джордж Патън, веднъж отбеляза: "Трябва да благодарим на Бога, че са живели такива хора“, пише Буш старши.
"Джон Маккейн беше честен човек, истински патриот в най-добрия смисъл на думата", пише бившият президент Джими Картър. "Американците ще бъдат вечно благодарни за героичната му военна служба и изключителна почтеност като член на Сената на Съединените щати. Розалин и аз изказваме искрените си съболезнования на семейството на сенатор МакКейн и на жителите на Аризона, които той толкова всеотдайно представляваше в продължение на много години“, подчерта Картър.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца