14 Февруари, 2026

Жозеп Борел е по-неуверен в ядрените преговори с Иран

Жозеп Борел е по-неуверен в ядрените преговори с Иран

Жозеп Борел

Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел заяви, че е "по-малко уверен" в успеха на компромиса за съживяване на иранското ядрено споразумение.

Борел заяви пред репортери, че положителният резултат от преговорите с посредничеството на ЕС между Иран и САЩ за възобновяване на ядрената сделка е "в опасност" и че страните няма да могат да сключат споразумението бързо.

Той обясни, че позициите "се разминават" въз основа на реакциите, които е получил наскоро и които нарече "много тревожни".

"Днес съм по-малко уверен, отколкото преди 28 часа, относно конверсиите на преговорния процес и относно перспективата за сключване на сделката", заяви той.

След петмесечно прекъсване на 5 август в австрийската столица Виена бяха възобновени преговорите за съживяване на иранската ядрена програма чрез намиране на компромис между Вашингтон и Техеран.

В качеството си на координатор на сделката Борел представи предложение за отмяна на санкциите на САЩ и гарантиране на спазването на ядрените изисквания от страна на Иран, съобщи анадолската агенция.

Както той заяви пред репортери, това са "най-балансираните текстове, които мога да изготвя, като се вземат предвид всички гледни точки".

Неговият проект получи "положителни отзиви от нашите партньори", но позициите не се сближиха по време на индиректните разговори чрез координатора на ЕС, добави той.

Иранското ядрено споразумение беше подписано през 2015 г. от Иран, САЩ, Китай, Русия, Франция, Обединеното кралство, Германия и ЕС.

Съгласно споразумението Техеран се ангажира да ограничи ядрената си дейност до граждански цели, а в замяна световните сили се съгласиха да отменят икономическите си санкции срещу Иран.

През 2018 г. тогавашният президент Доналд Тръмп едностранно оттегли САЩ от споразумението и отново наложи санкции на Иран, което накара Техеран да спре да спазва споразумението.

Дипломацията на ЕС, в качеството си на координатор на споразумението, положи значителни усилия, за да върне Иран и САЩ на масата за преговори от началото на конфликта. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

ISW: Украинската армия започна контраофанзива на фронта

ISW: Украинската армия започна контраофанзива на фронта

Картите показват контраофанзиви край няколко населени места близо до границата между Днипропетровска и Запорожка област

Тръмп: Смяна на режима в Иран е най-доброто нещо, което може да се случи

Тръмп: Смяна на режима в Иран е най-доброто нещо, което може да се случи

Тръмп отказа да посочи кого би искал да види начело на властта в Иран, но каза, че „има хора“

Уитакър в Мюнхен: Не съм убеден, че Русия някога ще е готова за мир в Украйна

Уитакър в Мюнхен: Не съм убеден, че Русия някога ще е готова за мир в Украйна

"Мисля, че украинците са готови още сега да сключат споразумение за мир, което да е приемливо и справедливо съобразно дадените обстоятелства"