Преминаваме през най-голямата опасност след края на Студената война, заяви върховният представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел пред мозъчния тръст Институт за изследвания на сигурността на ЕС във вторник вечер.
"През последните две години настъпи сериозно влошаване на стратегическата среда за сигурност и сега преминаваме през най-опасния момент след края на Студената война", каза Борел, добавяйки, че става дума за риск от "значителен военен конфликт на континента" заради струпването на руски войски по украинската граница.
Първият дипломат на ЕС заяви, че Европа трябва да отстоява принципите си за разрешаване на проблемите с дипломатически средства, но и да развива възпиращи възможности, като двете са взаимно зависими.
Фактор
"През последните две години настъпи сериозно влошаване на стратегическата среда за сигурност и сега преминаваме през най-опасния момент след края на Студената война", каза Борел, добавяйки, че става дума за риск от "значителен военен конфликт на континента" заради струпването на руски войски по украинската граница.
Първият дипломат на ЕС заяви, че Европа трябва да отстоява принципите си за разрешаване на проблемите с дипломатически средства, но и да развива възпиращи възможности, като двете са взаимно зависими.
Още от Свят
Путин заговори за мирни преговори, но върху параметрите от Анкъридж и Истанбул 2022
Отново нарече украинското ръководство „неонацистки режим“
САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна
„Стига, стига толкова, време е за незабавно прекратяване на огъня"
ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз
„Осигурихме необходимите гаранции за безопасност и внимателно проверихме условията за безопасно корабоплаване"