Експерти смятат, че това е израз на пълната нетърпимост към циганите, които живеят там
Снимка на ромско дете, затрупано с камъни и бутилки, оставено в дупка, се появи в една от затворените групи във Facebook с името "Простотията българска" и придружаващ надпис "на сапун". След като снимката започна да се споделя първоизточникът изтрива поста.
"България он Еър" обаче тръгна по следите на снимката, които водят към Самоков. В репортаж на медията става ясно, че заровеното дете е от бедно ромско семейство, което живее в колиба. Момичето е на възраст между 10 и 12 години.
Снимката е направена от съседски деца роми - подигравателно и насилствено. Колко тежки социални проблеми се крият зад привидно невинната детска игра, стигнала до жестокост?
"Тази издевателска снимка ми се струва, че е в резултат от едни по-широко разпространени в Самоков напрежения. Там противопоставянето между българи и роми е добило много крайни размери. Преди около 7-8 години дори имахме дело за убийство на расова основа в града", коментира в студиото на "България сутрин" правозащитникът и главен редактор на "Marginalia" Юлиана Методиева.
По думите ѝ проблемът е, че институциите в Самоков дълбоко неглижират случващото се в гетото в кв. "Христо Ботев". Противопоставянията между българи и роми и между роми и роми пък били вследствие на "едно последователно дискриминационно отношение" към циганите.
В студито на Златимир Йочев експертът коментира още, че много често един от проблемите в тези малцинствени общности е т.нар. "идентификация с агресията", която те преживяват в своя живот, когато наблюдават какво се случва в обществото.
Още от Улицата
В кои държави оставянето на бакшиш се счита за обида?
На туристите се препоръчва да бъдат изключително внимателни в Китай, Япония и Южна Корея, при които традициите са коренно различни от тези в Европа, например
Политико: Жителите край фронта в Украйна са преследвани от дронове, докато пазаруват
Преди избухването на пълномащабна война ООН купуваше украинско зърно за гладуващи деца в други страни, но сега организацията раздава храна на самите украинци
WSJ: Тръмп посочи Китай за страна, намесваща се в политиката и изборите в САЩ
През последните години американски служители съобщават за свързани с Пекин опити за проникване в американски мрежи, достъп до частни комуникации и набиране на оперативни лица в САЩ, които да действат тайно от името на Пекин, пише The Wall Street Journal