23 Ноември, 2024

1 млрд. евро приходи за Кремъл от износ на горива от България, произведени с руски петрол

1 млрд. евро приходи за Кремъл от износ на горива от България, произведени с руски петрол

Единият износ е на 8 август - излиза каргото от „Росенец“ и пристига в Ротердам

Нашият анализ, който е съвместно с две международни организации, показва, и това са публични данни, че са изнесени около 1 млрд. евро в готови горива за целия свят, като са се използвали европейски пристанища за прехвърляне на горивата на други кораби, така че да достигнат до финалната си дестинация. Има и два конкретни случая, където има внос на български горива, произведени с руски петрол - в Ротердам, Нидерландия, също и прехвърляне на български горива, произведени от руски петрол до Флорида.

Това заяви Мартин Владимиров, директор на програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).

Владимиров обясни, че докладът е излязъл тази сутрин и е предаден в ексклузивна статия за „Политико“, като по темата е работено един месец. Под разследването се подписват освен ЦИД, Global Witness и Центърът за изследване на енергията и чистия въздух (ЦИЕЧВ). В него се казва, че рафинерия в ЕС се възползва от освобождаването от санкции и увеличава данъчните приходи на Москва в рамките на блока.

„Единият износ се случва на 8 август. Излиза каргото от „Росенец“ и пристига 15 дни по-късно в Ротердам, а другият кораб пътува март месец до Малта, оттам се прехвърля на Бахамски кораб и пристига във Флорида“, каза Владимиров пред медии днес.

Мартин Владимиров коментира, че стойността на изнесената продукция горива е допринесъл за 1 млрд. бюджетни приходи за Кремъл през периода март – юли 2023 г.

„Лукойл“ се възползва от пробойна в текста за дерогацията, който казва, че компанията може да изнася горива, произведени от руски петрол, когато се застрашава екологичната сигурност на региона. Такива рискове ние не сме наблюдавали, нашият анализ показва, че има достатъчно възможност за съхранение на горива, така че да се избегнат такива рискове“, каза той и уточни, че „Лукойл“ не съхранява големи количества горива у нас, а използва своите хранилища в Нидерланция, в Румъния и на др. места, така че тези рискове са безпредметни, тоест „Лукойл“ се възползва по този начин да избягва санкциите.

Владимиров е категоричен, че българската държава е задължена 6 месеца след влизането в сила на дерогацията да представи подробен отчет на Европейската комисия за прилагането на санкциите, прилагането на дерогацията. „По наша информация Европейската комисия не е получила подобен анализ. Впрочем, координаторът за санкциите на ЕС е информиран за този анализ предварително, както и секционното бюро на САЩ преди една седмица“, съобщи той.

По думите му цените в България са близки до тези в ЕС, така че дерогацията по никакъв начин не е оказала благоприятно въздействие върху цените и те не са намалели. „Ако рафинерията реализираше по-големи количества горива на българския пазар, цената би трябвало да се срине с поне 40 стотинки надолу“, заяви Владимиров.

Европейските органи, както и европейският главен прокурор Лаура Кьовеши са информирани по-рано тази сутрин, но тя няма все още правомощията да разследва санкциите.

„Борим се до края на годината тя да поеме случаите за избягване на санкции, но засега нямаме повече информация“, каза Владимиров. Той изрази надежда европейските и американските власти да окажат натиск върху българското правителство да прекрати тези способи и да се вдигне дерогацията, защото тя обслужва изцяло интересите на Кремъл.

Владимиров обясни, че рискуваме в един момент рафинерията и собственикът ѝ да бъдат поставени под санкции и тогава няма да може да оперира от днес за утре, и тогава правителството ще трябва да се справя собственоръчно да оперира рафинерията, което е много по-рисковано като сценарий.

„Всички страни-членки са длъжни да започнат наказателни преследвания за избягване на санкции. Това всеки момент ще стане реалност на европейско равнище, така че българското правителство трябва да започне активна работа, защото до момента нямаме информация за нито една санкционирана българска компания по европейското законодателство“, каза още той.

Българската прокуратура не е сезирана, уточни Владимиров, тъй като това е независимо разследване, но се надява българските органи на реда да се самосезират, или поне да направят проверка как е възможно такива големи количества горива да достигат до всякакви пазари.

„Трябва да се подчертае, че има правни вратички, които трябва да са използвани, за да се случи това нещо, така че вероятно правителството ще се оправдае с тях, както и руската компания. Това е тяхно право, разбира се. Но тук е въпросът дали се е спазил духът на дерогацията и според нашия анализ това не е така“, категоричен е той, като подчерта, че парадоксът е, че ЕК е изненадана от тези резултати, защото „някак сме били под радара, но се оказва, че сме голяма пробойна в санкционния режим в момента“.

Сподели:

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас

ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС

"Трябва да си гарантираме служебен кабинет, неподвластен на ГЕРБ-СДС и ДПС-НН"