Националният институт за недвижимо културно наследство (НКНКН) и школата Шайо - Париж канят архитектите с интерес към паметниците на културата да кандидатстват за специализирания курс Шайо – България по опазване на недвижимото културно наследство. 10-ото издание на курса 2024 – 2026 г. започва на 3 октомври и ще се провежда основно в София, съобщиха от НИНКН.
Обучението е предназначено за дипломирани практикуващи архитекти. Лекциите по история на архитектурата и изкуството в България и региона, по художествена реставрация и консервация, патология и възстановяване на строителните материали, анализ и синтез при проектирането са съчетани с практически ателиета по архитектура и урбанизъм.
Преподавателите са френски и български архитекти, изкуствоведи, историци, урбанисти. Специализираното обучение стъпва върху методологията на Центъра за висши науки Шайо – Париж, водеща световна школа за опазване на недвижимото културно наследство. За лекциите на френски език е осигурен консекутивен превод. Курсът продължава 4 семестъра – над 700 учебни часа. Курсът ще приеме до 35 души. Кандидатства се до 15 август. Подробности на [email protected].
Курсът Шайо - България се осъществява благодарение на споразумението между Министерството на културата на България и посланика на Франция, НИНКН и Центъра за висши науки Шайо - Париж.
Над 120 български архитекти са завършили успешно обучението през 24-годишната му история.
Специализираният курс е свързан с опазването на недвижимото културно наследство
Фактор Фактор
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.