Европа се намира в патова ситуация: от една страна, Русия е силно зависима от продажбата на своите енергийни ресурси, от друга страна, намаляването на доставките на руски газ ще доведе до покачване на цените им, от което самата Русия ще спечели.
От години украински експерти призовават страните от ЕС, особено Германия, да започнат истинска диверсификация на енергийните доставки. Това не беше направено навреме.
Сега са необходими трудни решения, за да се попречи на Русия да продължи да използва енергията като оръжие.
И срещу Украйна, и срещу ЕС.
Един от най-големите мозъчни тръстове в Украйна - DiXi Group, предлага свое виждане за 10-те варианта, които могат да "свалят режима на Путин на световните газови пазари".
1. Големите петролни и газови гиганти трябва да продължат да се оттеглят от руски проекти, и да не споделят с Русия нови технологии за разработване на природни ресурси. Първите компании - BP, Shell, Equinor, Exxon - вече започнаха да затварят бизнеса си с Русия. Важно е и други големи компании да ги последват - като Total, Wintershall, Trafigura и др. Важно е да се окаже натиск върху незападни компании, които имат дялове в руски проекти – индийската ONGC Videsh, японската SODECO, JOGMEC, NEXI, Mitsui, Mitsubishi.
2. ЕС трябва да поеме управлението на газовите хранилища в Европейския съюз, които се контролират от Газпром, за да не се повтори ситуацията с недостатъчното пълнене на хранилищата в навечерието на зимата, както стана в края на миналата година.
През 2021 г. Газпром не запълни своите хранилища, което беше една от причините за покачването на цените в ЕС. От февруари тази година ситуацията остава критична и руските власти заплашват още по-високи цени на газа за Европейския съюз.
3. ЕС трябва да конфискува активи, принадлежащи на руски енергийни компании, или да ги предаде за временно управление на техни национални компании. Това важи за газопроводи (OPAL, Северен поток, част от "Ямал-Европа"), химическа промишленост, производство на електроенергия, рафиниране на петрол. Акциите на руски компании в техните европейски посреднически компании трябва да бъдат замразени.
4. Държавите по света трябва да спрат да си сътрудничат с Росатом и неговите дъщерни дружества. Зависимостта от Русия в ядрената енергетика е точно същата като зависимостта от Русия в газовия сектор. Словакия вече започна да се отказва от подобно сътрудничество и е важно други страни да последват примера. Санкции трябва да бъдат наложени и върху доставките на руски уран.
5. Известни международни PR агенции трябва да спрат да си сътрудничат с руски енергийни компании като Газпром.
Кампанията за изграждането на Северен поток 2 в Европа е много ярък пример за това колко пари инвестира руското правителство в информационна пропаганда, използвайки държавните си енергийни компании. ЕС трябва да спре подкрепянето на манипулации.
6. ЕС трябва да принуди Русия да спазва европейското законодателство и да даде достъп до доставките на газ от Централна Азия. Европейската комисия, в рамките на създадения енергиен съюз, отдавна трябваше да разработи единен образец на споразумение за доставка на енергийни ресурси от Русия, за да попречи на Газпром да манипулира всяка страна. Такъв европейски образец трябва да изисква Русия да спазва европейското законодателство. Ако всички купувачи от ЕС изискват спазването на тези норми едновременно, Русия няма да има друг избор, освен да се съгласи.
Допълнителен фактор за натиск трябва да бъде възобновяването от Европейската комисия на антимонополното разследване за влиянието на Русия върху цените на газа в ЕС през 2021-2022 г.
7. Страните от ЕС и САЩ трябва да изискват по-прозрачно отчитане от руските енергийни компании. Именно непрозрачността на тяхната работа, пренебрегвайки стандартите на ESG (екологични, социални и административни) позволява стотици милиони долари да се ползват за подготовката на война, за обогатяване на властта, за корупция, незаконно заграбване на други страни. Публичното отчитане на всяка сделка, например в съответствие със стандартите на EITI, трябва да бъде безусловно условие за всеки диалог с енергийните компании. Това не трябва да е избор за Русия, а условия за сътрудничество с нея.
8. Държавите със специални бизнес условия (офшорни зони) трябва да затворят всички офшорни компании с крайни руски бенефициенти. Офшорът е начин за изтегляне на руски пари от зоната на обществен контрол в зоната на "черните пари", които финансират корупцията, незаконното обогатяване и войната в други страни. Унищожаването на руските офшорки ще бъде сигнал за други страни с авторитарни режими.
9. Страните-вносители трябва да намалят до нула приоритета на закупуване на енергия от руски произход. Не всички страни могат да си позволят да се откажат изцяло от руския нефт или газ. Въпреки това, всички страни могат да поставят Русия на последно място в списъка на страните, от които може да се извършва внос. Страните могат също да забавят плащанията за нефт и газ - поради финансови санкции все повече западни банки отказват да извършват плащания. Това няма да създаде допълнителен натиск върху пазара, но все пак няма да позволи на Русия да се ангажира пълноценно с продажбите на петрол и газ в света, да печели доходи за нуждите на агресивна война.
10. Съединените щати, Европейският съюз, Япония и други страни трябва да забранят на банките да кредитират енергийни проекти в Русия или съвместно с руски компании и да забранят износа на съвременни технологии. Всички нови инициативи или технологии, които Русия иска да приложи, трябва да бъдат блокирани, за да не се създават възможности за Русия да заобикаля санкциите чрез манипулация, твърдят още експертите от DiXi Group./БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства