Дмитриев е обвинен в участие в масовите протести
Бившият кандидат за президент на Беларус Андрей Дмитриев беше осъден на 18 месеца затвор. Той бе опонент на президента Александър Лукашенко по време на оспорваните президентски избори през 2020 г., предаде Дарик с позоваване на Ройтерс.
Дмитриев е обвинен в участие в масовите протести срещу резултатите от тези избори, спечелени от Лукашенко. Правозащитната организация "Вясна" съобщи за присъдата на 41-годишният лидер на социално движение срещу Лукашенко, като уточни, че Дмитриев се е признал за виновен.
Продължилите с месеци протести в Беларус, избухнаха, след като официалните резултати от изборите през август 2020 г. оповестиха безапелационната победа на Лукашенко. Според независими наблюдатели гласуването не е било нито свободно, нито справедливо, а Европейският съюз наложи санкции срещу Беларус "за репресии и фалшифициране на вота", припомня агенцията.
Оттогава властите в страната, която разчита на Москва за политическа и финансова подкрепа, започнаха да налагат репресии срещу опозиционерите на Лукашенко, в резултат на което хиляди от тях напуснаха страната, отбелязва Ройтерс.
По данни на правозащитни организации в Беларус има около 1500 политически затворници.
Припомняме, другият кандидат – Сергей Тихановски, бе осъден на 18 години затвор през 2021 г. През януари той получи допълнителни обвинения.
Още от Свят
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“
"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация
Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната
Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.
Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ
Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.