Едно от първите неща, които БКП предприема след като на 10 ноември 1989 г. Тодор Живков е свален от власт, е да разформирова Шесто управление на ДС за борба срещу идеологическата диверсия. В годините на тоталитарно управление то придобива мрачната слава на структурата в ДС, преследваща представители на различни сфери в обществото, като част от тях много често са обявявани за "врагове на народа и новата власт".
Шесто управление на ДС е разформировано с решение на Колегиума на МВР-ДС от 13 декември 1989 г., протокол от което desebg.com публикува. Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и краят на тоталитаризма”, издание на Комисията по досиетата, 2011 година.
Първоначално ръководството на МВР-ДС изобщо няма такова намерение, но на тайната среща на 25 ноември 1989 г. между Петър Младенов и ръководния състав на министерството новият генерален секретар на БКП призовава да се действа „по-смело“ и да се закрие управлението, като се мотивира това да се направи преди да се е увеличил уличния натиск.
За закриването на идеологическото управление на ДС противниците на режима са призовали на първия свободен митинг в София на 18 ноември 1989 г.
Разбира се, Младенов успокоява генералите от МВР-ДС, че „ние никого няма да изгоним“ и служителите от Шесто управление ще бъдат преназначени на друго място на работа в системата.
Така и става – голям процент от тях са назначени през февруари 1990 г. в новосъздадената контраразузнавателна структура – Национална служба за защита на конституцията (копирана е същото название в КГБ), създадена на мястото на Второ главно управление на ДС.
Също така немалък брой оперативни работници от Шесто управление на ДС са назначени в новообразуваната Централна служба за борба с организираната престъпност (днес Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“).
През декември 1989 г. започва и процес на прочистване на МВР-ДС от ръководните кадри, издигани по времето на Тодор Живков.
Първи се пенсионира първият зам.-министър на вътрешните работи и смятан десетилетия наред за „дясната ръка“ на Живков в МВР и ДС – ген. Григор Шопов.
Заедно с него е освободен и последният началник на Шесто управление на ДС ген. Антон Мусаков, но докладът за него е изпратен на Секретариата на ЦК на БКП с предложение да бъде оставен на разпореждане на ръководството на МВР.
Голямото съкращение в системата на МВР-ДС обаче се случва януари-февруари 1990 г. когато БКП е принудена да извърши чистка в раздутия щат на ДС, а тон на съкращенията и пенсионирането на генералите на Живков дава новоназначения министър на вътрешните работи ген. Атанас Семерджиев, подкрепян от първия зам.-министър ген. Любен Гоцев.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"