23 Ноември, 2024

20 от водещите учени в Китай починаха от COVID-19 за месец, заразата се разраства

80% от населението на Пекин е заразено

Водещи инженери и учени в Китай починаха с безпрецедентна скорост, откакто бяха премахнати ограниченията срещу COVID-19 в страната. Само сред членовете на Китайската инженерна академия (CAE) починаха 20 души за по-малко от месец - това е над средната смъртност за година, съобщи вестник „Сат Чайна морнинг пост”.

От началото на декември 2022 г. китайските власти постепенно облекчават мерките за борба с коронавирусната инфекция - от три години насам те бяха сред най-строгите в света. От 8 януари са отменени задължителното PCR-тестване и централизираната изолация за пристигащите в Китай.

В същото време в страната се наблюдава небивало увеличение на заболеваемостта от COVID-19. Хората, които носят болестта асимптоматично или в лека форма, могат да се лекуват у дома, само пациенти в тежко състояние се отвеждат в болници. Но и това беше достатъчно, за да претовари здравната система - болниците в големите градове са препълнени.

Цзен Гуант, бивш главен учен в Китайския център за контрол на заболяванията, каза на онлайн конференция на 30 декември, че според него над 80% от населението на Пекин, където живеят повечето възрастни учени и инженери, е заразено с COVID-19.

Китайската инженерна академия е една от водещите академични институции и най-престижната инженерна организация в страната, с над 900 членове, които са участвали в концепцията, проектирането и изграждането на почти всички мегапроекти в страната, включително най-големия в света хидроелектрически язовир "Трите дефилета", мрежа от високоскоростни железопътни линии и космическата станция Tiangong.

Академията по-рано съобщи, че 20 от нейните членове са починали между 15 декември и 4 януари. За сравнение, между 2017 г. и 2021 г. средно 16 членове на академията са умирали годишно, а през 2021 г. са регистрирани 13 смъртни случая. Най-младият член на академията, починал през този период, е 77-годишният физик Ти Тянчу, който е специализирал в атомни часовници, а най-възрастният е 102-годишният Джан Джиндже, който през 1950 г. основава първото отделение по детска хирургия в Китай в Пекинската университетска болница. /БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства