4 Април, 2026

55 000 излязоха на поредния протест срещу Вучич

55 000 излязоха на поредния протест срещу Вучич

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вчера протестът се проведе ден след като автомобил се вряза в улична блокада и рани студентка от Белград


По време на снощния протест срещу режима на сръбския президент Александър Вучич пред сградата на държавната телевизия РТС е имало между 53 и 55 000 души. Това съобщи тази сутрин независимият Институт за публични събрания, предаде БГНЕС от сръбската столица.

Данните са на базата на снимки и видео обекти, които са заснети пред РТС.  Исканията на демонстрантите бяха свързани с обективно отразяване на събитията в страната.

Откакто на 1 ноември козирката на жп гарата в Нови Сад се срути и уби 15 души, в Сърбия почти ежедневно се провеждат протести срещу правителството. В края на ноември към протестите се присъединиха и студенти, които блокираха университети и организират почти ежедневни улични блокади.

Вчера протестът се проведе ден след като автомобил се вряза в улична блокада и рани студентка от Белград.  Под лозунга „Наше право е да знаем всичко“ студентите осъдиха клеветническите кампании срещу тях в обществената телевизия РТС, като поискаха обективно отразяване на демонстрациите. След 15 минути мълчание с високо вдигнати фенерчета на телефоните си, протестиращите вдигнаха оглушителен шум по време на новинарската програма на РТС в праймтайма.

Сръбската тенис звезда и бивш номер едно в ATP Новак Джокович изрази подкрепата си, като написаха „За Соня“ на камерата след победата си в третия кръг на Откритото първенство на Австралия. „Изпращам ѝ подкрепа, за да се възстанови възможно най-скоро. Бях шокиран, когато видях видеото. Не мога да повярвам, че се случват такива неща. Призовавам за мир, напълно съм против всякакъв вид насилие“, заяви Джокович на пресконференция. | БГНЕС

 

Сподели:

Коментари (0)

Германия засилва ПВО на Украйна: ремонти на фронта и масово производство на системи

Германия засилва ПВО на Украйна: ремонти на фронта и масово производство на системи

Германия разширява военното си присъствие в Украйна с нов сервизен център за ПВО системи и ускорено производство на антидрон технологии. Войната променя изцяло стратегията на Европа за отбрана

Иран вдига залога: след Ормуз под заплаха е още един ключов пролив

Иран вдига залога: след Ормуз под заплаха е още един ключов пролив

Техеран намеква за възможна блокада на Баб ел-Мандеб – един от най-важните морски коридори за петрол и търговия, което може да предизвика глобален икономически шок

След 1500 дни на безмилостни атаки Русия рязко сменя тактиката във войната

След 1500 дни на безмилостни атаки Русия рязко сменя тактиката във войната

Киев твърди, че Русия е започнала да използва нови маршрути, все по-модерни дронове и тактически умения в конфликта с Украйна