56 сътрудници на Бившата държавна сигурност все още работят в системата на Министерството на външните работи към 31 декември 2016 г. Десет от тях са на ръководни длъжности в министерството. Четирима са български посланици по света. Четирима са членове на Кариерната комисия към министъра на външните работи Даниел Митов по време на неговия мандат. Двамата заместници на сегашния служебен външен министър Ради Найденов са били агенти на ДС.
Това става ясно от отговор на Министерството на външните работи отговориха на искане по Закона за достъп до обществена информация, изпратено от Петър Стаматов, основател и главен редактор на EuroChicago.com, и Стефан Стойков, граждански активист.
Искането беше за достъп до информация, свързана с броя на служителите, за които има огласени данни от Комисията по досиетата за принадлежност към бившата Държавна сигурност и които към 31.12.2016 г. работят в системата на МВнР. 10 от тях са на ръководна длъжност в Централното управление, 17 са на изпълнителна длъжност там.
Четирима български посланици по света са били сътрудници на бившата Държавна сигурност. Други 25 такива служители са на изпълнителна длъжност в българските посолства и консулства. Български дипломатически служители, за които има публично огласени данни за връзка с бившата ДС, работят в нашите представителства в европейски страни и столици, вкл. в представителства към европейски и световни институции. Както и в наши представителства в други страни и континенти.
Става въпрос за Париж, Брюксел, Страсбург, Виена, Рим, Хага, Женева, Мюнхен, Москва, Атина, Сараево, Кишинев, Битоля, Рабат, Рамалла, Претория, Пхенян, Ханой и др. Отговорът е подписан от Елена Шекерлетова, постоянен секретар на МВнР. В него се казва, че към 31.12.2016 г. в системата на Министерството на външните работи продължават да работят 56 служители, за които има публични данни за връзка с бившата Държавна сигурност.
Що се отнася до отговорите, свързани с назначения с т.нар. външни конкурси, в тях пише, че по Закона за държавния служител и Закона за дипломатическата служба, по времето на Даниел Митов са били назначени 52 служители. Както и, че служителите, които са назначени в периода на неговия мандат и продължават да работят в системата на МВнР, също са 52.
Според отговорите, такива служители не се назначават за определен мандат, а между тях и Външно министерство се сключва „безсрочно служебно правоотношение по силата на индивидуален акт /Заповед за назначение/ със срок на изпитване“. Договорите с такива служители могат да бъдат прекратени във всеки един момент през определения изпитателен срок, който не е споменато точно какъв е. Договорите могат да бъдат прекратявани от органа по назначение не само по време на изпитателния срок, се казва още в отговорите. Органът по назначение преценява дали съответният служител се справя със задълженията си, към което имат отношение и длъжностните характеристики, които са свързани и с оценките, атестациите на служителите, за които не се споменава в отговорите,.
Тук има обаче един друг важен момент – споменатите 52 назначения не са само и точно назначения с външни конкурси. За такива назначения може да се приемат, да кажем, назначенията за стажант аташета, за които се споменава в отговорите и които са 23 по времето на Митов, защото това е един вид външен вход в системата, за назначения в нея за първи път. Що се отнася до 24-те служители, които са били назначени по чл. 10 от ЗДСл. по времето на Митов, това може да са били и конкурси за длъжности в Централното управление, които по същество изобщо да не са външни. Защото на ръководни длъжности не се назначават хора, които за първи път влизат в системата. Що се отнася до 5-те служителя, назначени за конкретни длъжности по ЗДипл.Сл., за които също се споменава, това може да са биликонкурси и назначения за счетоводители примерно или за друг вид административен или технически персонал. Защото в отговорите се споменава също, че сред назначените няма дългосрочно командировани в задгранични представителства.
Един от въпросите, изпратен по ЗДОИ, свързан с тези външни конкурси, бе по какви критерии се преценява дали един такъв служител, назначен по този начин, да остане да работи в системата на МВнР или не. От отговорите, които се получиха от МВнР, не става ясно какви са тези критерии. Освен ако не се приеме за „критерий“ това, че ако си бил външен за системата кадър, е много по-лесно после да те изхвърлят от нея. За разлика от незаменимите кадри на Държавна сигурност, които не само още работят в МВнР, вече от десетилетия, но някои от тях даже оценяват работата на другите, дошлите наистина отвън кадри се оказват повечето ненужни.
В състава на Кариерната комисия към министъра на външните работи Даниел Митов по време на неговия мандат, оценяваща работата на служителите в системата, има четирима души, които са свързани с бившата ДС. Т.е. и в наше време, толкова години след политическите промени от края на 1989 г., кадри на Държавна сигурност не само, че още работят в системата на Министерството на външните работи, не само, че някои тях са на ръководни длъжности в Централното управление, но и това са и кадри, които оценяват работата на другите служители в системата, тяхното кариерно развитие и пр. И това наистина е скандално.
Във връзка с него веднага може да попитаме защо вече бившият външен министър Даниел Митов, който толкова държеше да показва по време на мандата си привързаност към европейските ценности и към НАТО, към демократичните стандарти и пр., не е видял нищо притеснително в това, че в Кариерната комисия, оценяваща работата на служителите на МВнР, има четирима бивши сътрудници на ДС, питат от Eврочикаго. Ако съди по неговите заместници, г-н Найденов е пряко обграден като министър от двама бивши агенти на Държавна сигурност.
Още от България
АЛДЕ отсвири Илхан Кючюк от новото си ръководство
Каква е причината за изпадането на Кючюк от ръководните постове в Алианса не се знае официално, но то съвпада със сгъстените облаци над главата на евродепутата, който в момента е разследван от Европрокуратурата за източване на средства на Европейския парламент
Втори ден издирват дете със синдром на Даун, изчезнало в гурковското село Конаре
Николай Илиев е с кестенява коса, кафяви очи, висок е 130 см, облечен е с черен суичър, черен панталон и чехли
Надежда Йорданова: Призоваваме политическите сили за максимално бързо формираме на комисиите в НС
Разговорите с ГЕРБ продължават, макар процесът да не е лесен заради натрупалото се напрежение в политическия пейзаж