12 Март, 2026

58 партии и 9 коалиции в надпреварата за местния вот

58 партии и 9 коалиции в надпреварата за местния вот

снимка: БГНЕС

58 партии и 9 коалиции ще се включат в надпреварата за местния вот на 29 октомври.

Този път гражданите ще гласуват на местните избори смесено – с машина и хартия, като ще избират 5 053 общински съветници, 265 кметове на общини, 35 кметове на райони - 24 в Столична община, 5 във Варна и 6 в Пловдив.

Подготовката на изборите върви нормално и в срок, назначени са всички 265 общински избирателни комисии и няма да се доставят нови машини за местните избори. ЦИК е обявила две обществени поръчки, съгласно изискванията на Закона за обществените поръчки, свързани с осигуряването на машинното гласуване и с надграждане на софтуера. За гарантиране на надеждността на изборния процес ЦИК е предвидила по-високи мерки и изисквания чрез въвеждане на допълнителни мерки за сигурност. Извършени са редица проверки и тестове, като основната е удостоверяване на съответствието на типа устройство за гласуване.

За изборите на 29 октомври няма да се доставят нови машини да гласуване, а гласуването ще се извършва с вече закупените. Всички машини се съхраняват в частен склад, тъй като към настоящия момент не е осигурен държавен от страна на Министерския съвет, както изисква Изборният кодекс. В изборния ден ако е възникнал проблем няма да се извършва замяна на машината, а гласуването на машина се преустановява и избирателите гласуват с хартия.

Общата план – сметка за разходите по местните избори, отпусната от държавната хазна е 151,1 млн. лв. 21 млн. хартиени бюлетини ще бъдат изработени за изборите за кметове и общински съветници на 29 октомври. Общата стойност на обществената поръчка е около 9,180 млн. лева, като 700 хиляди лева от тях ще бъдат разходени за доставка на хартията за машинно гласуване. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Слънце на запад, към обед облачността на изток се разчиства до ясно небе

Слънце на запад, към обед облачността на изток се разчиства до ясно небе

Максималните температури ще са между 13° и 18°, по Черноморието - между 9° и 13°, за София – около 15°

Трайчо Трайков: Павела Митова ми каза "забравете" за  437 млн евро по ПВУ

Трайчо Трайков: Павела Митова ми каза "забравете" за 437 млн евро по ПВУ

При това положение остава възможност комисията да бъде свикана от председателя на НС г-жа Назарян

НС прие на първо четене закона за лобизма - той е условие за средствата по ПВУ

НС прие на първо четене закона за лобизма - той е условие за средствата по ПВУ

Целта на законопроекта е да бъде осигурена прозрачност, равноправен достъп и ред, по който всички заинтересовани физически и юридически лица – представители на интереси, да изразяват мнение и да оказват въздействие