На 18 март се навършиха 7 години от незаконната анексия на Крим. На 16 март 2014 г. референдум в областта, непризнат от Украйна и западните държави, доведе до анексията на полуострова от страна на Русия. 97-процентна подкрепа за присъединяването на автономната република към състава на РФ даде зелена светлина на руския президент Владимир Путин да подпише указ за отцепването на полуострова.
И до днес международната общност осъжда този акт на агресия и продължава да налага икономически санкции на Кремъл. В навечерието на годишнината през 2018 върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини излезе с декларация от името на Общността. В нея по категоричен начин страните-членки заявяват, че остават твърдо ангажирани със суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
„Европейският съюз изтъква отново, че не признава и продължава да осъжда това нарушение на международното право. То продължава да бъде пряко предизвикателство за международната сигурност със сериозни последици за международния правен ред, който защитава единството и суверенитета на всички държави“, се отбелязва още в декларацията.
Вече пет години положението с правата на човека на Кримския полуостров е критично. Жителите на полуострова се сблъскват с постоянни ограничения на основните свободи, като свободата на словото, изповядването на религии, както и правото на мирни събрания.
![7 години от незаконната анексия на Крим от Русия](/static/downloads/uploads/Images2/k/krim_russia.jpg)
Още от От редактора
Цар Фердинанд I се жени за принцеса Елеонора Ройс-Кьостриц, пленила сърцата на българите
След обявяването на независимостта на България на 22 септември 1908 г., титлата ѝ е променена на „царица на българите“.Царица Елеонора обичала да казва, че е била обречена на България.
Преди 25 години стартират преговорите за членство на България в ЕС
Да бъдем част от Европейския съюз, освен икономическите и политически предимства, означаваше свобода за гражданите да пътуват, живеят и работят в други държави членки на общността
Преди 31 години България се включва в „Партньорство за мир“ на НАТО - първият ни ангажимент към пакта
Въпросът за членството в НАТО е поставен за първи път през 1990 г., когато основателят на Атлантическия клуб в България Соломон Паси внася в парламента предложение за присъединяване на страната ни към Алианса