26 Ноември, 2024

Адриатическият петролопровод JANAF обяви прекъсване на доставките за Сърбия

Адриатическият петролопровод JANAF обяви прекъсване на доставките за Сърбия

Рафинерията в Панчево и Петрофхимия може да спрат работа

Операторът на Адриатическия нефтопровод (JANAF) обяви, че санкциите, наложени на Русия, включват споразумението за транспорт на суров петрол, сключено с Нефтената индустрия на Сърбия (НИС), поради което прекъсва доставките на нефт.

Ако това се случи, рафинерията в Панчево няма да може да продължи да работи, а Петрохимия (нефтохимическата компания – бел. ред.) ще спре да работи.

JANAF и НИС имат договор, валиден до 31 декември 2022 г., по силата на който транспортните капацитети на JANAF са запазени на принципа „пълно за празно“ с общо количество от 3,2 милиона тона (плюс/минус 10%).

Ако не бъдат направени промени, споразумението няма да бъде приложимо от 15 май 2022 г. до отмяната на ограничителните мерки, предписани с решението на Съвета на ЕС заради войната в Украйна.

Мажоритарният дял на НИС е собственост на руската „Газпромнефг”, която притежава 56,15% от акциите, а Сърбия – 29,87%. Останалата част от 13,98% е разпределена между малките акционери.

Според експерти, Сърбия ще се справи трудно, ако войната в Украйна не приключи до 15 май, тъй като националното производство на нефт възлиза на около 800 000 тона, а запасите от петрол в Румъния от около 56 000 тона не са достатъчни за задоволяване на вътрешните нужди.

НИС покрива70% от сръбския пазар на нефтени деривати.

На това съобщение на JANAF реагира Министерството за минно дело и енергетика на Сърбия, което съобщи, че „осигуряването на стабилно снабдяване с нефтени деривати е приоритет на министерството, което анализира всички варианти и решения за сигурни доставки на вътрешния пазар в случай на прекъсване на доставките на суров петрол за НИС от Адриатическия тръбопровод JANAF”.

„В момента се анализират възможните маршрути за доставка на суров петрол и петролни деривати от терминалите и рафинериите в региона, както и наличните правни, бизнес, логистични и технически възможности за внос на суров петрол и деривати, включително по тръбопровод, жп, с цистерни и речен транспорт.”

Обсъжда се и ефектът от промените в начина на снабдяване върху работата на националните рафинерии, възможностите за използване на нефт вътрешно производство и увеличаване на резервите от петрол и деривати в складовете, за да се отговори адекватно на евентуално прекъсване на доставките по нефтопровода JANAF, съобщи още министерството.

Транспортирането на суров петрол до Сърбия се извършва предимно през нефтопровода JANAF, който свързва пристанище Омишал с транспортната система на „Транснафта”, откъдето се транспортира до рафинериите в Нови Сад и Панчево. /БГНЕС


Сподели:
Великобритания достави тайно на Украйна нова партида далекобойни крилати ракети Storm Shadow

Великобритания достави тайно на Украйна нова партида далекобойни крилати ракети Storm Shadow

Тази доставка е първата, осъществена по време на управлението на премиера Киър Стармър

ЕП одобри кандидатурата на Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата

ЕП одобри кандидатурата на Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата

Тя беше член на палатата през периода 2013 г.-2023 г.

Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка

Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка

Проектът е на стойност 1,92 млн. евро