Операторът на Адриатическия нефтопровод (JANAF) обяви, че санкциите, наложени на Русия, включват споразумението за транспорт на суров петрол, сключено с Нефтената индустрия на Сърбия (НИС), поради което прекъсва доставките на нефт.
Ако това се случи, рафинерията в Панчево няма да може да продължи да работи, а Петрохимия (нефтохимическата компания – бел. ред.) ще спре да работи.
JANAF и НИС имат договор, валиден до 31 декември 2022 г., по силата на който транспортните капацитети на JANAF са запазени на принципа „пълно за празно“ с общо количество от 3,2 милиона тона (плюс/минус 10%).
Ако не бъдат направени промени, споразумението няма да бъде приложимо от 15 май 2022 г. до отмяната на ограничителните мерки, предписани с решението на Съвета на ЕС заради войната в Украйна.
Мажоритарният дял на НИС е собственост на руската „Газпромнефг”, която притежава 56,15% от акциите, а Сърбия – 29,87%. Останалата част от 13,98% е разпределена между малките акционери.
Според експерти, Сърбия ще се справи трудно, ако войната в Украйна не приключи до 15 май, тъй като националното производство на нефт възлиза на около 800 000 тона, а запасите от петрол в Румъния от около 56 000 тона не са достатъчни за задоволяване на вътрешните нужди.
НИС покрива70% от сръбския пазар на нефтени деривати.
На това съобщение на JANAF реагира Министерството за минно дело и енергетика на Сърбия, което съобщи, че „осигуряването на стабилно снабдяване с нефтени деривати е приоритет на министерството, което анализира всички варианти и решения за сигурни доставки на вътрешния пазар в случай на прекъсване на доставките на суров петрол за НИС от Адриатическия тръбопровод JANAF”.
„В момента се анализират възможните маршрути за доставка на суров петрол и петролни деривати от терминалите и рафинериите в региона, както и наличните правни, бизнес, логистични и технически възможности за внос на суров петрол и деривати, включително по тръбопровод, жп, с цистерни и речен транспорт.”
Обсъжда се и ефектът от промените в начина на снабдяване върху работата на националните рафинерии, възможностите за използване на нефт вътрешно производство и увеличаване на резервите от петрол и деривати в складовете, за да се отговори адекватно на евентуално прекъсване на доставките по нефтопровода JANAF, съобщи още министерството.
Транспортирането на суров петрол до Сърбия се извършва предимно през нефтопровода JANAF, който свързва пристанище Омишал с транспортната система на „Транснафта”, откъдето се транспортира до рафинериите в Нови Сад и Панчево. /БГНЕС
Още от Свят
Великобритания достави тайно на Украйна нова партида далекобойни крилати ракети Storm Shadow
Тази доставка е първата, осъществена по време на управлението на премиера Киър Стармър
ЕП одобри кандидатурата на Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата
Тя беше член на палатата през периода 2013 г.-2023 г.
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро