2 Май, 2026

Адвокат Дерменджиев: От ДАНС не са компетентни да проверяват приватизацията

Адвокат Дерменджиев: От ДАНС не са компетентни да проверяват приватизацията

Ивайло Дерменджиев

Трябва да се намеси "Икономическа полиция"

"Бих разделил проблема на две части - наказателните аспекти и самия приватизационен договор. Наказателната част е структурирана по следния начин: има текст в Наказателния кодекс, който е създаден специално за приватизацията. Този текст вменява отговорност спрямо тези, които сключват сделките". Това обясни адвокат Ивайло Дерменджиев пред БТВ във връзка с възложената от главния прокурор проверка на целия приватизационен процес.

"Имаме едни давностни срокове, които са императивни, т.е. те са задължителни. Когато се говори за наказателно преследване, сроковете са 10-годишни. Когато обаче имаме действия, по които прокуратурата се е захванала, тогава те могат да се удължат и до 15 години", заяви той. 

"Приватизацията има крайно много недостатъци и длъжностните лица трябва да носят отговорност за това, което са извършили", допълни Дерменджиев и отбеляза, че разследването на приватизационния процес би трябвало да се поеме от "Икономическа полиция", а не толкова от ДАНС, като изрази съмнение в компетенцията на службата. По думите му, агенцията за следприватизационен контролно е тази, която носи отговорност и именно тя трябва да следи за изпълнението на тези ангажименти.

Според него, не е добра идея давностните срокове да се променят. "Това не би било добро решение. Промяната на тези срокове противоречи на всякакви принципи на правото, особено на римското. Това ще се отрази неблагоприятно. Освен това една такава промяна не би била добър сигнал за инвеститорите. Ако тръгнем да разваляме сделки с обратна сила, влизаме в един юридически кръговрат", обясни още юристът. На въпрос дали ще има осъдено знаково лице след като приключи проверката от ДАНС Ивайло Дерменджиев отвърна, че такова е очакването на обществото, но напомни, че това е работа първо на прокуратурата и след това на съда.

Сподели:

Коментари (0)

Мартин Димитров: Асен Василев собственоръчно разцепи ПП и ДБ - предупредихме го да не го прави

Мартин Димитров: Асен Василев собственоръчно разцепи ПП и ДБ - предупредихме го да не го прави

Димитров подчерта, че след този развой „Демократична България“ трябва ясно да поеме по собствен път и да се утвърди като силна дясна политическа сила

Кабинет в сянка: само Румен Радев знае имената на новата власт

Кабинет в сянка: само Румен Радев знае имената на новата власт

Списъкът с министри се пази в тесен кръг, докато в публичното пространство циркулират имена за ключови ресори – от финансите до вътрешните работи

С тържествена заря-проверка в Панагюрище отбелязахме 150-годишнината от Априлското въстание

С тържествена заря-проверка в Панагюрище отбелязахме 150-годишнината от Априлското въстание

Ритуалът, считан за най-тържествената форма на военен церемониал, отдаде почит на личностите, посветили живота си на свободата на България