Представители на "Български адвокати за правата на човека" се срещнаха с делегация на Партията на европейските социалисти по темата за ратификацията на Истанбулската конвенция. "Целта на срещата беше да се разбере как се случват нещата без наличието на Истанбулска конвенция - от нас като адвокати, като хора, които се явяват по дела и защитават жертви на насилие", разказа пред БНР Йорданка Бекирска от от Фондация "Български адвокати за правата на човека".
"За съжаление, изразиха своето притеснение, че някои от държавите от бившия Съветски съюз, които всъщност са новите членки на Европейския съюз - Литва, Латвия, Естония, Словакия, те също подемат по подобен почин същата нота - джендър, трети пол, изобщо джендърофобията такава, каквато в момента съществува в България. Изразиха опасения. Не казаха, че се случва. Казаха, че започват да се прокрадват подобни притеснения у гражданите на тези държави. За целия Западен свят това не стои като проблем", уточни адвокат Бекирска. От 28 държави-членки 20 до момента са ратифицирали ИК, но в нито една дебатът не е бил поставен по този начин като в България, допълни тя.
Юристът даде пример със статистики за миналата година за джендър-стереотипите, които показват, че западните държави стоят много по-добре от нас, а гореизброените държави са сред първите, чиито граждани имат "най-сериозен джендър-стереотип в мисленето". "При нас съществува едно консервативно мислене, джендър стереотип, който ни пречи да разберем що е това джендър изобщо – за социалната роля", каза още Йорданка Бекирска.
"За мен до ден-днешен не стана ясно откъде дойде изведнъж този страх от измисления трети пол и въобще джендър-идеологията защо не беше възприета правилно от нас. Според мен, причината е в липсата на информация, в това, че на гражданите не им беше обяснено какво представлява джендър. Аз, сама за себе си, за първи път чух за тази идеология през 2005-та година, когато правих втората си магистратура в Испания в един международен университет. За мен тогава също беше ново и изненадващо. Обаче джендър в никакъв случай не е ЛГБТ и общността - хората, които са лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални. Това не са те. Сега, в момента, като видят някой с малко по-странно облекло, поведение или нещо подобно, хората решават, че това е джендър и те всъщност така го наричат", посочи адвокатът.
Все пак има възможност да се направят всички законови изменения, които предвижда Истанбулската конвенция, но без самата тя да бъде ратифицирана, убедена е Бекирска. Тя нарече подобни мерки "законодателна вълна" и даде конкретни примери от практиката как биха се решавали казуси, свързани с насилие, ако има действаща Истанбулска конвенция и при липсата на такава. Утре се очаква Конституционният съд да се произнесе за Истанбулската конвенция.
Адвокат Йорданка Бекирска
Утре се очаква Конституционният съд да се произнесе за Истанбулската конвенция
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов