С последните промени в Наказателния кодекс бяха въведени нови по-строги санкции за шофьорите, употребили алкохол и наркотици. Те предвиждат конфискация на автомобила.
От МВР вече съобщават за отнети превозни средства, но признават, че все още очакват подробни инструкции за прилагането на новите текстове.
„МВР вече се хвали, че отнема моторни превозни средства, а няма това правомощие. Отнемането на моторно превозно средство е създадено така от законодателя, че да може да се отнема само с влизане в сила на присъдата, т.е. всяко предварително отнемане ще е незаконосъобразно.“ - коментира пред бТВ Силвия Петкова, адвокат по наказателно право.
Тя съветва шофьорите да не подписват протокол за доброволно предаване на колата. „Връщането на автомобила, след като е предаден по този начин, е много трудно и дори невъзможно“, уточни адвокатът по наказателно право.
По думите ѝ в новите текстове няма логика, защото при умишлено причиняване на смърт на пътя не се отнема превозното средство, при непредпазливо причиняване на смърт в пияно състояние – съдът има възможност, но не е длъжен да го отнеме, а когато се шофирът е в пияно състояние, без да е предизвикано пътнотранспортно произшествие, отнемането да е задължително.
„Когато шофьорът се съмнява, че тестът му е фалшиво положителен, трябва да настоява да бъде придружен до съответното лечебно заведение и да даде биологична проба кръв и урина. Полицаите са длъжни да го придружат.“ - каза още адвокат Петкова. /БГНЕС
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес