8 Август, 2026

Адвокатка на стопаните от Велинград: Резултатите на пробите от овцете от гръцка лаборатория се разминават коренно от тези на МЗ и БАБХ

Снимка: БГНЕС/ Временна комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума по дребни преживни животни и шарка по дребни преживни животни проведе заседание в Народното събрание

"Към днешна дата няма умрели животни във фермата. Няма овце, които да са абортирали. Поставени са ваксини за бактериоза. Давани са и обезпаразитяващи препарати", каза тя.

Временната парламентарна комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума по дребни преживни животни и шарка по дребни преживни животни на територията на България започна изслушванията във връзка с чумата по овцете във Велинград, предаде репортер на БГНЕС. 

Адвокат Яничка Методиева, която представлява стопаните от Велинград, заяви пред комисията, че са взети проби от 105 броя животни и собствениците са предоставили пробите на гръцка лаборатория, като резултатите се разминават коренно от тези, които Министерството на земеделието и Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) са взели, вследствие на което тя е завела дело. По думите й българската лаборатория няма акредитация за изследване на чума по овцете. 

"Към днешна дата няма умрели животни във фермата. Няма овце, които да са абортирали. Поставени са ваксини за бактериоза. Давани са и обезпаразитяващи препарати", каза тя. 

Адв. Методиева поиска да знае колко и какви проби са изпратени във френската лаборатория и кога са изпратени те, както и в българската лаборатория. 

Очаквайте подробности. | БГНЕС

Сподели:
Психиатърът Веселин Герев: Отглеждат се деца психопати

Психиатърът Веселин Герев: Отглеждат се деца психопати

Според него тийнейджърите от Пловдив, обвинени в убийството на 37-годишния Георги Кузев, най-вероятно са били свидетели на домашно насилие

Ивайло Мирчев: Явно някой много иска да скрие протокола за замразяването на договора с „Боташ“

Ивайло Мирчев: Явно някой много иска да скрие протокола за замразяването на договора с „Боташ“

"Какви точно са тези „подобрени условия“? Какво се случва с натрупаните задължения?"

Искаме от Европа извънредна помощ за животновъдите

Искаме от Европа извънредна помощ за животновъдите

„Земеделските производители са изправени пред сериозни предизвикателства – неблагоприятни метеорологични явления, щети по земеделските площи, нестабилност на пазарите и нарастващи производствени разходи“

Коментари (0)