21 Декември, 2025

АФП: Над 100 000 души протестират срещу Вучич в Белград

АФП: Над 100 000 души протестират срещу Вучич в Белград

В изявления, публикувани в социалните медии, студентите призоваха участниците в митинга да действат „спокойно и отговорно“.


Повече от 100 000 протестиращи се събраха в сръбската столица Белград на 15 март, предаде АФП.

БГНЕС припомня, че протестите в Сърбия започнаха, след като на 1 ноември навесът на гарата в Нови Сад се срути и отне живота на 15 души. Демонстрантите обвиняват корумпирания режим на Александър Вучич за некачествения ремонт за навеса.

Същевременно в сръбската столица беше организиран контрапротест в подкрепа на Вучич, което повиши риска от сблъсъци.

В изявления, публикувани в социалните медии, студентите призоваха участниците в митинга да действат „спокойно и отговорно“.

„Целта на това движение не е нахлуване в институциите, нито нападение над онези, които не мислят като нас. С това движение не трябва да се злоупотребява“, заявиха протестиращите. 

Организаторите на антиправителствените демонстрации в Белград заявиха, че протестът им приключва, след като откъм парка „Пионер“ са хвърляни бутилки и камъни.

„Студентският протест приключва. Призоваваме гражданите да се оттеглят безопасно“, заявиха те в социалните мрежи. 

Това се случи, след като две мощни детонации се чуха, откъм парка „Пионер“, където са се събрали студенти, подкрепящи сръбския президент Александър Вучич. Участниците в контрапротеста се оплакаха, че по тях са били хвърляни различни предмети. 

Пространството пред оградата на парка вече е пусто и на 20 метра от оградата няма никой. Проучване на общественото мнение, проведено за нуждите на сръбското правителство показа, че подкрепата за президента Александър Вучич е спаднала значително и че само 1/3 от анкетираните му имат доверие, докато 58% не му вярват.

 

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

На 22 декември Слънцето ще изгрее в 07:54 ч. за столицата, а наблюдения ще могат да се провеждат до около 06:45 ч. сутринта

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

„Още 130 отвлечени ученици от щата Нигер са освободени, нито един не остана в плен.“ По-рано през декември бяха освободени други 100 деца.

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Новият самолетоносач, също с ядрен двигател, ще е много по-голям от сегашния. Той ще е с водоизместимост близо 80 000 тона и с дължина около 310 метра