Напрежението в Сърбия се покачва. Нова антикорупционна демонстрация може да доведе до излизането по улиците на десетки хиляди протестиращи в Белград в събота, на 15 март.
Президентът Александър Вучич, който призовава своите поддръжници също да излязат на улицата, вече обвинява опозицията, че планира насилие.
От 1 ноември в цялата страна се провеждат демонстрации с искане за поемане на отговорност за фаталния инцидент на гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души, когато се срути бетонен навес.
Исканията отдавна надхвърлиха рамките на инцидента и призовават за прекратяване на корупцията, която според демонстрантите омърсява цели слоеве от сръбския обществен живот.
Тихи и масови в продължение на седмици, митингите станаха много по-напрегнати през последните дни. Полицията, която преди беше дискретна или отсъстваше от шествията, сега е видима, с каски и екипировка за борба с безредиците.
Напрежението е осезаемо по улиците на столицата, където се появиха десетки поддръжници на Вучич, някои от които дори се разположиха на лагер пред президентството.
Много от тях се представят за студенти, които искат да се върнат в лекциите си, но между палатките са забелязани известни ултранационалистически бойци, включително членове на „Червените барети“ - подразделение за специални операции на Държавна сигурност по времето на Слободан Милошевич през 90-те години.
Действията на „червените барети“ са добре известни на Балканите, а името им остава свързано с убийството на либералния сръбски министър-председател Зоран Джинджич през 2003 г.
От няколко дни насам президентът Вучич, който е изправен пред най-голямото протестно движение, откакто дойде на власт преди повече от 10 години, пуска горещ въздух. Той споменава риска от сблъсъци, чужди агенти и цветни революции.
„Очаквам те да организират широкомащабно насилие“, каза той, визирайки демонстрантите, повечето от които наистина са студенти.
Президентът „е мобилизирал престъпници, бандити и членове на Червените барети, като е довел хора от (Северно) Косово и ги е паркирал в парка „Пионерски“ (срещу президентството), знаейки, че в събота там ще се съберат стотици хиляди хора“, осъди Драган Джилас, лидер на опозиционната партия „Свобода и справедливост“ и редовна мишена на медиите, близки до правителството. /Огнен Зорич, анализ за АФП
Още от Свят
Канадският премиер: Ерата на тясната ни свързаност със САЩ приключи
Изказването му дойде само ден след като президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви високи мита за автомобилния внос в САЩ
Френската прокуратура поиска 7 години затвор за бившия президент Саркози
Бившият президент, чиято съпруга освободи българските медицински сестри от либийския затвор, е обвинен в незаконно приемане на финансови средства за предизборната си кампания от тогавашния либийски лидер Муамар Кадафи
Заден ход: Тръмп оттегли кандидатурата на Стефаник за посланик на САЩ в ООН
Американският президент се опасява от крехко мнозинство на републиканците в Конгреса, ако Елис Стефаник се откаже от мястото си