Иван Нестеров, добре сложен фитнес инструктор, се върна в Русия шест месеца след като избяга от мобилизацията, която укрепи руските сили, сражаващи се в Украйна миналата есен.
Подобно на Нестеров, някои от стотиците хиляди руски мъже, които напуснаха страната, за да избегнат изпращането им на фронтовата линия, се завърнаха въпреки продължаващата заплаха от нов набор.
"Когато се приземих обратно в Москва, почувствах невероятно облекчение, независимо от последствията, които може да има", каза 35-годишният Нестеров.
Той заминава няколко дни след като Кремъл обявява мобилизация през септември миналата година, "изпитвайки смесица от емоции, включително паника".
Тъй като полетите от Русия бързо се разпродават, Нестеров намира място в самолет до планината Урал, след което се качва на автобус до Сибир и пътува до Казахстан.
Подобно на другите бивши съветски републики, в които руснаците могат да влизат без виза, след обявяването на мобилизацията в Казахстан се наблюдава огромен приток на руски мъже.
Когато Нестеров най-накрая пресича границата с Казахстан, първата му мисъл е "свобода".
"Мога да кажа открито всичко, което мисля, и няма да бъда затворен за това", спомня си той.
Нестеров, който никога не се е осмелявал да се присъедини към опозиционна демонстрация или да пише критични постове в социалните медии, вижда в заминаването си алтернативен начин за протест.
"Исках най-накрая да се откъсна от системата", каза той.
Липсва ми родината"
Докато е в изгнание, по-голямата му сестра е задържана от полицията заради носенето на жълта шапка и син шал - цветовете на украинското знаме.
Обвинена в съпротива срещу полицейски разпореждания, тя напуска Русия, за да не стане жертва на репресиите, които се засилват от началото на конфликта.
Междувременно Нестеров се установява в северния казахстански град Костанай, където бързо си намира работа в боксов клуб.
"Дори не ми поискаха дипломата", посочи Нестеров, който изпада в дълбока депресия след краткотрайната еуфория.
"Липсваше ми моята родина. Приятелите ми, местата, които ми бяха скъпи... Беше ми много тежко психологически. Не исках повече да работя. Печелех четири пъти по-малко", обясни той.
В началото на април мъжът решава да се върне в Русия.
"Финансовите затруднения и семейните връзки подтикнаха изгнаниците да се върнат", заяви независимият политически експерт Константин Калачев.
През октомври 2022 г. руското министерство на отбраната обяви, че мобилизацията на 300 000 души е приключила.
Без да желаят да обявят втора мобилизация, властите вместо това избраха масирана ПР кампания за привличане на доброволци.
"Тези, които се върнаха, вярват, че рискът от мобилизация е намалял", твърди Калачев.
Затваряне
Броят на завърналите се е трудно да бъде оценен, тъй като те остават дискретни, страхувайки се от властите.
Последните не са издали указ за официално прекратяване на първата вълна на мобилизация.
Съобщенията в социалните медии, че руските военни служби все още призовават мъжете да актуализират досиетата си, засилват опасенията.
През април Русия направи възможно връчването на документите за наборна военна служба онлайн - това ще затрудни избягването на наборната военна служба в бъдеще.
Предвид постоянната заплаха от мобилизация, Калачев заяви, че много от изгнаниците, които са се завърнали в Русия, "са готови да напуснат по всяко време", ако "финансовите им ресурси им позволяват да го направят".
Нестеров обмисля да замине отново, след като чува слухове, че след регионалните избори, насрочени за септември, може да бъде обявена нова мобилизация.
"Виждам, че се приемат нови закони, че страната се затваря", заяви той.
"Това е както казва един приятел: по-добре да си страхливец и жив, отколкото смел и мъртъв", заключи Нестеров. /БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
- 08:35, 24 Ноември, 2024
Свят
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
- 08:20, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс