28 Ноември, 2024

АФП: Равносметката от срещата между Байдън и Си – пет основни извода

АФП: Равносметката от срещата между Байдън и Си – пет основни извода

Джо Байдън, Си Дзинпин

Без студена война

Президентът на САЩ Джо Байдън и китайският му колега Си Дзинпин се срещнаха лично днес в Бали - за първи път, след като Байдън встъпи в длъжност в началото на 2021 г., отбелязва АФП.

Агенцията акцентира върху пет основни извода от ключовата среща между двамата лидери, които пристигнаха на индонезийския остров за срещата на Г-20: 

Разговорите са важни

Ако има нещо, за което двамата мъже определено се съгласиха, то е, че се радват да се срещнат отново.

"Откакто поехте президентския пост, поддържаме комуникация чрез медийни конференции, телефонни разговори и писма. Но нито едно от тях не може да замени обмяната на мнения лице в лице. Днес най-накрая се срещнахме лице в лице", каза Си.

Байдън повтори думите на авторитарния лидер, когото познава от години.

"Малко неща обаче могат да заместят дискусиите лице в лице. И както знаете, аз се ангажирам да поддържам отворени линиите за комуникация между Вас и мен лично, но също така и между нашите правителства във всички области", каза той.

Без употреба на ядрено оръжие в Украйна

Много се говори за това, което някога изглеждаше като зараждащ се съюз между Русия и Китай, които често се оплакват, че Съединените щати се стремят да доминират в света, вместо да приемат тяхната "многополюсна" визия.

След като президентът Владимир Путин започна опустошителната си инвазия в Украйна през февруари, се появиха спекулации за това каква политическа, икономическа и дори военна подкрепа ще окаже Китай. Досега отговорът беше не много отзивчив - със сигурност не това, което Путин би искал.

По време на разговорите в Бали Байдън и Си се съгласиха, че една от областите, в които Кремъл няма да получи подкрепа, е заплахата на Путин от използване на ядрени оръжия. „Те подчертаха противопоставянето си на използването или заплахата за използване на ядрени оръжия в Украйна", се казва в съобщението на САЩ.

Обратно към сътрудничество при климатични кризи

В началото на преговорите Белият дом заяви, че не се очакват почти никакви конкретни резултати. Един от тях обаче беше да се възобнови сътрудничеството между Вашингтон и Пекин по неспорни теми, в които огромните им ресурси и глобалната им тежест ги правят ключови играчи.

Известен успех в това отношение бе постигнат с плановете за съживяване на съвместната работа по насочването на света към постигане на целите на ООН за намаляване на глобалното затопляне. Китай беше прекъснал тези връзки поради гнева си от подкрепата на САЩ за самоуправляващото се демократично правителство в Тайван.

Байдън говори за съвместна работа "по неотложни глобални въпроси, които изискват нашето взаимно сътрудничество".

Си заяви, че "човечеството е изправено пред безпрецедентни предизвикателства" и че "светът очаква Китай и САЩ да се справят правилно с отношенията".

Без студена война

Духът на сътрудничество може би достигна своя връх в декларацията на двамата лидери, че макар и да не са съгласни по много въпроси, те не са затворени в конфликт "всичко или нищо".

Според китайски доклад за срещата, Си е казал на Байдън, че двете страни "споделят повече, отколкото по-малко общи интереси".

Си съобщи, че Пекин не се стреми да предизвиква Съединените щати или да "променя съществуващия международен ред".

Байдън беше категоричен, като заяви, че "абсолютно" вярва, че "не е необходимо да има нова Студена война".

Тайван без решение

Според мнозина непосредствената опасност е гореща война за Тайван. Съединените щати не признават острова за независим, но обещаха да му помагат да се защитава, докато правителството на Си засилва реториката си, че е готово да използва сила, за да поеме контрола над това, което смята за част от своята територия.

Байдън заяви, че не вижда да се подготвя "непосредствен" опит за нападение срещу Тайван.

Въпреки това двамата лидери, при всичките си приятелски изказвания, нямаха какво ново да кажат за противопоставянето, което остава потенциално тиктакаща бомба.

"Ангажирани сме да поддържаме мира и стабилността в Тайванския проток", заяви Байдън. Това е фраза, която Вашингтон използва през цялото време, за да каже, че иска да запази статуквото - да не позволи на Китай да поеме контрола над Тайван.

Китайските държавни медии съобщиха, че Си е повдигнал въпроса за Тайван, тъй като той е в "самата сърцевина на основните интереси на Китай".

Той е "първата червена линия, която не трябва да бъде пресичана в отношенията между Китай и САЩ", цитира думите му агенция Синхуа. /БГНЕС


Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство