24 Ноември, 2024

АФП: Войната в Украйна намалява влиянието на Москва в Кавказ и Централна Азия

АФП: Войната в Украйна намалява влиянието на Москва в Кавказ и Централна Азия

"Цялата периферия на Русия се разпада"

Докато войната в Украйна изчерпва силите на Русия, хватката на Москва върху бившия ѝ съветски двор в Кавказ и Централна Азия се разхлабва с непредвидими последици, твърдят експерти.

Неотдавнашното разпалване на конфликта между Армения и Азербайджан и смъртоносните сблъсъци между Киргизстан и Таджикистан показаха колко изненадващо малко влияние има Русия в момента върху региона, който се простира от Черно до Каспийско море.

"Цялата периферия на Русия се разпада и е очевидно, че тя не може да направи нищо, за да я контролира", заяви европейски дипломатически източник, пожелал анонимност.

Ключова илюстрация на бързата загуба на репутацията на Русия в региона е бездействието пред лицето на сблъсъците между Азербайджан и Армения на регионалната Организация на договора за колективна сигурност (ОДКС).

Със седалище в Москва ОДКС обединява Русия и бившите съветски републики Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан.

Неспазване на ангажиментите

В Армения гневни демонстранти протестираха срещу неспособността на ОДКС да помогне на страната им срещу Азербайджан, обвинявайки Русия, която преди това са смятали за свой съюзник.

"Неуспехът на Русия да спази задължението си по договора да защити Армения е сигнал за началото на нова ера в региона, в която по-малки съперници като Азербайджан могат да диктуват условията със самочувствие, немислимо само преди година", пише Бен Дюбоу от американския мозъчен тръст CEPA.

"Първата половина на септември 2022 г. може да се запише като фаталния момент, в който Русия е загубила способността си да диктува условията в бившата си империя", казва той.

От друга страна, Китай и Турция - другите ключови участници във взривоопасния регион, докато гласовете, скептични към руската авантюра в Украйна, стават все по-силни.

По време на срещата на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), ръководена от Москва и Пекин група за сигурност, този месец Китай и Индия отправиха критики относно инвазията в Украйна. Няколко централноазиатски държави разрешиха провеждането на проукраински демонстрации.

"Слабият отговор на ОДКС на азербайджанските нападения подхранва протестите сред арменците, които искат страната им да напусне контролирания от Русия военен блок", написа в Туитър молдовският изследовател Денис Ченуса.

"Трябва да следим какво се случва в Армения", каза Майкъл Левистоун, експерт по Русия и Централна Азия във френския мозъчен тръст за международни отношения IFRI.

Преди войната на Москва срещу Киев "имаше силен акцент върху това, че Русия не може да бъде победена", каза Мурат Аслан в SETA, турски изследователски център.

Но сега има вероятност да избухнат малки конфликти, като Русия няма да може да повлияе на хода на събитията.

"Ако Русия бъде победена, всичко ще се промени", смята Аслан.

От друга страна, ако Русия все пак излезе от Украйна като победител, "психологическият ефект" ще означава, че Москва ще получи възможност да "наложи всякакъв дневен ред" в Кавказ, каза той.

Коренът на проблема

Но ако това не стане, разломите ще продължат да стават все по-очевидни.

Една от тях е липсата на признати и очертани географски граници, които Москва никога не е смятала за необходими. Тя третира региона като административна област, а не като група от истински независими държави.

"Почти половината от границата между Таджикистан и Киргизстан все още не е определена и това е в основата на проблема", казва Изабела Дамиани, експерт по география на Централна Азия в университета Версай, Франция.

Междувременно Турция - исторически съюзник на Азербайджан и присъстваща както в Каспийския, така и в Черноморския регион, може да се възползва от необичайната инертност на Русия.

Подобно на Китай, който популяризира инициативата си за "нов път на коприната", Турция тихо придвижва пешките си, особено чрез Организацията на тюркските държави (ОТS), в която Анкара е ключов играч, каза Левистоун.

Турция е сключила военни партньорства с всички централноазиатски правителства, включително с Таджикистан - единствената нетурска държава в региона, чийто език произлиза от персийския.

"Съществува реалният въпрос дали ОТS ще се превърне в политическо-военно обединение около Анкара", каза Левистоун.

Аслан се съгласи, като каза: "Ако Русия се провали в Украйна, тази организация ще стане много по-активна". /БГНЕС, АФП

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства