Роман Абрамович е само един от обкръжението на Путин с огромни активи в различни точки на света
Вестник ''Гардиън'' и неговите партньори стартираха система за проследяване на руски активи и мръсни пари
Освен че прие списъка на санкционираните от ЕС руснаци, Швейцария забрани на банките да приемат депозити от руски граждани, компании или юридически лица, установени в Русия, ако общата стойност надвишава 100 хил. швейцарски франка. Транзакциите с Руската централна банка бяха забранени, както и продажбата или износа на банкноти, деноминирани в швейцарски франкове или евро, към или в рамките на Русия. Президентът Игнасио Касис обяви, че страната му замразява активите на Путин, премиера Михаил Мишустин, външния министър Сергей Лавров и още 367 лица, посочени от ЕС.
Княжество Монако, приютяващо яхтите на най-богатите руснаци, също въведе санкции срещу Москва. Стана ясно обаче, че олигархът и президент на футболния отбор ''АС Монако'' и белгийския ''Серкъл Брюж'' Димитри Риболовлев засега няма да бъде санкциониран. ''Това не означава, че санкциите не са възможни на по-късен етап'', каза източник, близък до руснака за френския спортен всекидневник "Л`Екип".
Роман Абрамович, собственик на английския футболен клуб ''Челси'', също бе застигнат от санкции. Именно Обединеното кралство е една от най-любимите на руските олигарси дестинации, защото там имат възможност да укриват богатството си във финансови активи или недвижими имоти. Това печели на английската столица прякора ''Лондонград''. Освен жилищните имоти от висок клас, Лондон предлага и правни ресурси, и помощ за управление на богатството, както и световноизвестни пансиони и университети за наследниците на милиардерите. Руски олигарси притежават около 1,5 млрд. паунда собственост в Лондон в желани райони като Кенсингтън, Челси и Хампстед. Това са парите, които са били проследени и запорирани след въвеждането на санкциите от Великобритания. Смята се, че сумата в действителност е много по-голяма.
Франция ''пази'' неправомерно спечелените пари на руските олигарси по южното крайбрежие, в тузарски квартали в Париж и като имоти из алпийските курорти. Имоти в Ница и Сен Тропе са проследени до близки до Путин олигарси и вече са обект на санкции. Според АФП, засега никой не е успял да оцени мащаба на западните владения на руския елит извън Русия.
Френските власти замразиха активи на Централната банка на Русия на стойност 22 млрд. евро, както и сметки и недвижими имоти на олигарси, съобщи пред медиите френският министър на икономиката и финансите Бруно Льо Мер. Той заяви, че "партньорите на олигарсите, техните деца, техните холдингови компании" също ще бъдат обект на санкции, "така че няма да могат да се крият зад финансови конструкции".
Испания временно конфискува яхта на стойност 140 млн. долара на руския олигарх Сергей Чемезов, бивш офицер от КГБ, който оглавява държавния конгломерат ''Ростех''. 85-метровата супер яхта,която се намира в Барселона, е регистрирана на името на доведената дъщеря на Чемезов, Анастасия Игнатова, чрез компания от Британските Вирджински острови, според статия от 2021 г., публикувана след изтичането на информация от ''Пандора Пейпърс''.
Италия пък замрази активите на руски олигарси на стойност над 800 милиона евро. Преди това полицията конфискува вили и яхти на стойност най-малко 140 млн. евро, сред които вилата на милиардера бизнесмен Алишер Усманов в Сардиния и имот на руския телевизионен водещ Владимир Соловьов на езерото Комо.
Носи се слух, че гигантската яхта ''Шехерезада'' на тосканския бряг принадлежи на самия Владимир Путин. На хартия руският президент притежава много малко, но се смята, че реалното му богатство надхвърля 100 млрд. долара, пише в. ''Ню Йорк Таймс''.
Първоначално имаше опасения, че Италия ще се въздържи от налагането на строги санкции срещу Москва поради дългогодишните отношения между италианските политически сили и Кремъл. Връзките на двете страни датират от Студената война. Но нещата се промениха през 2021 г., когато премиерът Марио Драги встъпи в длъжност със силно проевропейска и пронатовска позиция.
За допълнителни санкции съобщиха Нидерландия и Белгия. Министърът на финансите на Нидерландия Зигрид Кааг каза, че в страната са замразени руски активи на стойност почти 400 млн. евро. Министерството на финансите на Белгия пък е замразило около 10 млрд. евро руски активи през последните седмици. Сумата включва 2,7 млрд. евро запорирани в банкови сметки и 7,3 млрд. евро замразени транзакции, съобщава агенция ''Белга''. Това е допълнение към 25,5 млн. евро, които Министерството на финансите замрази малко след нахлуването на Русия в Украйна.
Вестник ''Гардиън'' и неговите партньори стартираха система за проследяване на руски активи (link is external), най-изчерпателният досега публикуван одит на богатство, държано извън Русия, свързано с някои от могъщите олигарси и длъжностни лица в страната. Проверена е собствеността на 145 актива на стойност над 17 млрд. долара, включващи недвижими имоти, яхти, частни самолети и бизнес дялове. Информацията е събрана в сътрудничество с Проекта за докладване на организирана престъпност и корупция и 26 новинарски издания.
Следете с Фактор
България
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Още от Свят
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства
Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица
На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна
Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия
Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество