Действащата Конституция, макар и много добра за времето на изработването ѝ, не е това, което се изисква от съвременното общество. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ <*b> проф. Александър Джеров, един от авторите на съвременната Конституция на България. Всяко човешко дело остарява с течение на времето, каза професорът. По думите му предложението за намаляване на броя на народните представители, както във ВНС от 400 на 280, така и в обикновеното НС от 240 на 120, е правилно. Многото хора невинаги дават добро качество, смята конституционалистът. Според него съвременният подход е да няма ВНС, каквото е предложението на ГЕРБ.
„По-добре е да бъде такава бройка, защото тя е по-работоспособна, другото е прекалено и излишно разтегляне. Където има много хора, не означава, че има високо качество. По-добре да бъдат избрани качествени хора и да носят съответната отговорност.“
Проф. Александър Джеров допълни, че имаме добре работещо правителство, което е признато и от ЕС и преходът към ВНС трябва да бъде именно чрез него, а не да търсим междинни правителства, в които много негативни елементи могат да натежат.
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."