Пропускат се някои процеси - инфлация в Европа ще има, въпросът е с какъв темп и колко дълго. След ситуацията във Венецуела и Иран, продължението е - преразпределяне на енергийната карта във всички посоки. Преразпределение на търговия с петрол и петролни продукти, преразпределение на газова инфраструктура и преразпределение на капацитет и мощности за изкуствен интелект и консумация на електроенергия през следващите 10-15 години .
Този коментар направи в ефира на Нова ТВ Александър Николов, бивш министър на енергетиката. По неговите думи рисковете пред нас са, че не присъстваме на този разговор, няма мислене за стратегия в тази посока.
България е най-добре позиционирана в целия ЕС и с най-голям потенциал. Но за разлика от всички наши съседи - Гърция, Турция и Румъния, които през последните три години са инвестирали много бързо в генерационни мощности и в свързаност, в България почти нищо не е направено.
"Турция направи всичко възможно да разшири производството си през ядрена енергетика и през газова свързаност. През новите терминали може да доставя газ буквално от всякъде. Гърция трансформира въглищната си мощности в газови. Румъния разшири капацитетите си за възобновяема енергия, разработва находището "Нептун". От там ще имат много газ и много базова енергия. Ние през това време направихме едно голямо нищо. Заради това неправене цените и за домакинствата, и бизнеса - ще стават все по-непоносими", изтъкна Николов.


Коментари (0)