24 Ноември, 2024

Ципрас: Турция не е на северната гръцка граница заради споразумението от Преспа

Ципрас: Турция не е на северната гръцка граница заради споразумението от Преспа

Горд съм, че Гърция подобри геополитическата си динамика през петте трудни години, през които бяхме на власт, и остави след себе си много важно споразумение, Споразумението от Преспа, заяви лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас в интервю за гръцката Contra TV. Той обясни, че благодарение на споразумението Турция не е на северната гръцка граница.

Говорейки за външната политика на страната, бившият гръцки министър-председател се позова и на Споразумението от Преспа, заявявайки, че „някои, въпреки че са знаели, че това е положително споразумение, са се борили срещу него до последния момент поради политически цели".

„Защо се гордея? Защото знам, че страната няма Турция и на северната граница. Няколко месеца по-късно се оказа, че Турция е не само на изток, но и на юг, в Либия. Тя щеше да бъде и на северната ни граница, щеше да бъде в страната, която е приятел на Гърция днес, а гръцките въоръжени сили наблюдават нейното въздушно пространство, т.е. Турция щеше бъде в Северна Македония“, каза Ципрас.

В снощното интервю той спомена трите меморандума, произтичащи от Преспанското споразумение, които чакат почти седем месеца, за да бъдат ратифицирани в парламента.

„Все още чакам тези 158 извинения от парламентарната група на Нова демокрация. Информиран съм, че този момент идва, с поименно гласуване, и всички, вдигнали ръка, всички онези, които преди две години яростно нападнаха и наклеветиха правителството на СИРИЗА, нека сега да гласуват за споразумението“, каза Ципрас.

Някои медии в Гърция наскоро съобщиха, че меморандумите могат да бъдат включени в дневния ред в края на април, а говорителят на гръцкото външно министерство Александрос Папайоану каза на брифинг в четвъртък, че частта, свързана с Министерството на външните работи е завършена, т.е. меморандумите са представени и сега гръцкият парламент има думата. /БГНЕС
Сподели:

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс