Собственици на ресторанти, нощни клубове и дискотеки се срещнаха с ресорните министри, за да разговарят за отварянето на заведенията и изплащането на средствата по мерките за държавна подкрепа.
,,Ако не се случи отварянето, обсъждаме италианския модел. До понеделник ще се вземе решение. Не е ясно на какъв принцип се отварят детски градини и училища'', каза след срещата председателят на Асоциацията на заведенията в България Ричард Алибегов.
Припомняме, че на 15 януари стотици ресторанти в Италия отвориха врати без притеснение от санкциите. Неподчинението им беше в знак на протест срещу противоепидемичните мерки, които според собствениците убиват бизнеса и ограничават правата и свободата на хората.
Трябва да работим заедно. До ден-днешен изчакахме, затворихме се, сега според нас е моментът, в който трябва да ни бъде върнат жестът и да бъдем пуснати да работим дори при 50% от капацитета. На 1 февруари искаме да отваряме ресторанти, кафенета и сладкарници. Властите предлагат това да се случи на 18-20 февруари, обяви той, цитиран от Нова телевизия
В началото, като се отворят заведенията, едва ли някой мисли, че веднага ще се напълнят. Не, ще има период на адаптация. Съгласни сме с всичко, свързано с работа за нас и служителите ни, заяви Алибегов. По думите му заетите в бранша не са съгласни завденията да затварят преди 23:30 ч.
Има 30 случая на заразяване и 30 неразкрити. Нашият бранш спазва мерките. Ако останем затворени, тези 60 случая ще станат 20 000, прогнозира Алибегов.
Емил Коларов от Сдружението на заведенията в България подкрепи изказването на Алибегов.
Собственици на ресторанти, нощни клубове и дискотеки се срещнаха с ресорните министри
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Нанков: Последните 4 години бяха истинска катастрофа в управлението на водите
"Продължаваме промяната" имат голям принос в създаването на водната криза в страната с вредни решения, вместо да решават проблемите на хората
46% от българите подкрепят въвеждането на еврото, но и 46% са "против"
Това сочи изследване на "Стандартен Евробарометър", проведено преди месец
Евробарометър: Покрепата на българите за Еврозоната расте въпреки поляризацията в обществото
Близо две трети от българите виждат основния положителен резултат от членството в ЕС в свободното придвижване, което дава възможност да избираш къде да живееш, работиш, учиш или правиш бизнес