Голяма част от децата от български произход, които кандидатстват в нашите висши училища, са изявили нееднократно проблемите си с владеенето на български език. Затова в Софийския университет "Свети Климент Охридски" се организират подготвителни курсове, каза пред БНР професор Светозара Халачева от Департамента по езиково обучение към университета.
"Ние предлагаме дву- или тримесечно обучение преди началото на учебната година. Това е една мярка, която се обсъди вчера на заседанието при вицепрезидента и повечето от представителите на университетите я приеха възторжено. Това, от една страна, а от друга страна, беше обсъдена възможността документът, който удостоверява българския произход, който е доста обтекаем, така да се каже, да бъде заменен с документа за владеене на български език за ниво Б2, издаван от нашия департамент. Както е известно владеенето на езика е един от най-сериозните маркери за съхраняване на националното самосъзнание.“
„Повечето от тях използват кирилицата. Проблемът е в характера на езика, който говорят. Това е езикът нерядко на техните баби, който се нуждае от дешифриране, от привеждане в съответствие с нормите на българския книжовен език и в този смисъл е необходим един специализиран курс по български език, който не е обичайният курс по български като втори или като чужд език, а именно насочен към тези деца от българските общности. И затова департаментът по езиково обучение е напълно готов да го реализира.“
„Самата подготовка би могла да се извършва от преподавателите по български език в училищата в чужбина. Ние имаме един огромен ресурс, огромен сайт с над 500 упражнения, текстове, диалози за слушане и така нататък. Това е сайт, създаден по един европейски проект, и всички наши ученици в чужбина, включително и тези от български произход, могат да използват тези ресурси за своята подготовка за изпита в същия този сайт се намират и примерни тестове за сертифициране на знанията. Освен всичко преподавателите от департамента са на разположение на колегите от българските училища в чужбина за допълнителна информация“, допълни професор Светозара Халачева.
Повечето от тях използват кирилицата. Проблемът е в характера на езика, който говорят
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов