5 Декември, 2025

"Алтернатива за Германия" иска референдум за напускане на ЕС

"Алтернатива за Германия" иска референдум за напускане на ЕС

Алис Вайдел

Лидерката ѝ заговори за "Dexit"

Прорускита партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) ще настоява за референдум за членството в Европейския съюз в стила на Брекзит, ако дойде на власт, обяви лидерът на партията Алис Вайдел, която приветства излизането на Обединеното кралство като правилен ход.

"Това е модел за Германия, възможността да се вземе такова суверенно решение", каза Вайдел в интервю за Financial Times, цитирано от БГНЕС.

Тя е начело на партията от 2022 г. и казва, че правителство на АзГ ще се стреми да реформира ЕС и да премахне неговия "демократичен дефицит", включително да ограничи правомощията на Европейската комисия - "неизбрана изпълнителна власт".

"Но ако реформата не е възможна, ако не успеем да възстановим суверенитета на държавите-членки на ЕС, трябва да оставим хората да решат, точно както направи Великобритания. Бихме могли да проведем референдум за "Dexit" - излизане на Германия от ЕС." - добави партийният лидер.

Идеята отваря голямо табу в Германия, където основните партии са твърдо проевропейски настроени. Освен това германската конституция налага строги ограничения на националните плебисцити, а дори и да бъдат проведени, социологическите проучвания показват, че огромното мнозинство от германците биха гласували за оставане в ЕС. Сред избирателите на АзГ обаче подкрепата за ЕС е най-слаба. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура