23 Ноември, 2024

Американски оръжия срещу цели дълбоко в Русия: какво се знае

Американски оръжия срещу цели дълбоко в Русия: какво се знае

Снимка: архив

Русия пак плаши с Трета световна война

Ралф Борхард, Бьорн Блашке - ARD, Дойче веле

"Ако Украйна успее да удържи Курск, ще има по-добра изходна база за преговорите" - какво се знае за решението на САЩ да позволят на Украйна да ползва срещу Русия американски оръжия с далечен обсег на действие?

От месеци Украйна призовава да ѝ бъде позволено да използва предоставяните ѝ западни оръжия и срещу цели на руска територия, за да се защитава по-добре от руските атаки. Досега САЩ отказваха. Американският президент Джо Байдън се опасяваше, че това може да въвлече САЩ и други страни от НАТО в директен конфикт с Русия, припомня германската обществена телевизия АРД. Но ето, че настъпи ясна промяна в курса: според съобщения в медиите Байдън е разрешил на Украйна да използва американски оръжия с далечен обсег на действие в района на Курск. 

Според "Ню Йорк Таймс" и други американски издания причината за преосмислянето на сдържаната позиция досега е изпращането на хиляди севернокорейски войници да се бият за Русия. Те посочват още, че първоначално става въпрос за използването на ракети АТАСМS в руската област Курск, която Украйна завзе изненадващо през август и където сега се очаква руско контранастъпление с помощта на войниците от Северна Корея. Тези ракети могат да поразяват цели на разстояние до 300 километра, припомня германската обществена телевизия. Освен това на Байдън му остават само два месеца на поста, преди Доналд Тръмп да дойде на власт.

Бивш командир от НАТО: мярката е твърде закъсняла

В тази връзка бившият върховен главнокомандващ силите на НАТО в Европа Уесли Кларк казва пред Си Ен Ен, че според него мярката идва твърде късно, а и освен това е недостатъчна. Все пак той смята, че това би могло да помогне на Украйна в евентуални преговори. Ако Украйна, с помощта на САЩ, успее да удържи руския регион Курск, това ще ѝ осигури по-добра изходна база за преговорите, обясни пред Си Ен Ен генералът.

Един от многото въпроси без отговор остава дали Доналд Тръмп ще подкрепи промяната на курса на САЩ в полза на Украйна. Неговият бивш съветник по сигурността Джон Болтън очаква точно обратното - помощта за Украйна да бъде намалена, каза Болтън пред Си Ен Ен.

Съществуват обаче и предположения, че Тръмп може да подкрепи едно последно голямо военно усилие на Украйна, преди да призове Киев и Москва да седнат на масата за преговори. Засега Тръмп е обявил само, че иска да принуди Украйна и Русия да започнат преговори възможно най-бързо, за да се сложи край на войната.

Едно обаче е сигурно: че промяната на курса на Джо Байдън ще разпали отново дебата и в други страни от НАТО. Напълно възможно е например Великобритания и Франция също да разрешат на Украйна да използва техни оръжия срещу цели в Русия. В Германия това вече е факт - отново на дневен ред е темата за доставката и разполагането на крилати ракети с голям обсег "Таурус".

Реакциите в Европа

Украинският министър на външните работи Андрий Сибига заяви, че е важно "да паднат всички ограничения за използването на американски и британски оръжия срещу законни военни цели в Русия". А полският му колега Радослав Шикорски написа в платформата Х, че Украйна има право да се защитава. По думите му Байдън е отговорил на разполагането на севернокорейски войски в Русия и на масираните руски ракетни атаки срещу Украйна "на единствения език, който Владимир Путин разбира". "Жертвата на агресия има право да се защитава", написа още той.

Според федералната външна министърка Аналена Бербок  с това решение САЩ позволяват на Украйна да унищожава руски бази за изстрелване на ракети. Някои украински градове са толкова близо до границата с Русия, че противовъздушната отбрана не би помогнала, тъй като ракетата би ударила твърде бързо, каза тя пред германската обществена медия RBB.

Литовският министър на външните работи Габриелиус Ландсбергис смята, че не е ясно дали Украйна разполага с достатъчно ракети АTACMS, за да промени ситуацията на бойното поле. "Все още няма да отварям шампанското", каза Ландсбергис, който заедно с другите балтийски държави отдавна води интензивна кампания за по-голяма военна подкрепа за Украйна.

Отговорникът за външната политика на ЕС Жозеп Борел приветства решението на САЩ и призова държавите членки на ЕС също да разрешат използването на оръжия за украински атаки в Русия. "Неведнъж съм казвал, че Украйна трябва да може да използва оръжията, които доставяме, не само за да спира стрелите, но и за да удря стрелците."

Русия пак плаши с Трета световна война

Съобщенията на американските медии предизвикаха остра критика в Русия. Нападенията с американски ракети дълбоко в руските региони неминуемо биха довели до сериозна ескалация с много тежки последици, каза пред агенция ТАСС председателят на Комисията по международни въпроси в Държавната дума Леонид Слуцки.

Още по-ясно прозвуча предупреждението на първия заместник-председател на Комисята по международни въпроси в Съвета на федерацията Владимир Ябаров. Също пред ТАСС той заяви, че разрешението е безпрецедентна стъпка, която може да доведе до началото на трета световна война. Реакцията на Русия щяла да последва незабавно, допълва думите му АРД.

Депутатката Мария Бутина заяви, че администрацията на Байдън се опитва да ескалира нещата, докато все още е на власт. Бутина, която е прекарала 15 месеца в американски затвор за агентурна дейност, е от парламентарната група на управляващата партия "Единна Русия", припомня германското издание. Тя силно се надява, че ако Байдън действително е взел това решение, то Тръмп ще го отмени, когато дойде на власт.

Руското правителство все още не е коментирало темата. В средата на септември обаче Владимир Путин предупреди, че одобрението на подобен ход от страна на Запада би означавало "пряко включване на държавите от НАТО, САЩ и европейски страни във войната в Украйна". Преди няколко седмици Путин заяви, че руското министерство на отбраната подготвя няколко възможни отговора.

Американският президент Джо Байдън все още не е коментирал информациите.

Сподели:

САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан

Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан

Байдън почете жертвите на Гладомора

„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.

Трагедията в Нови Сад: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите

Червен отпечатък на ръка с изписана на нея думата "Престъпници" - това е логото на протестиращите в Сърбия