15 Януари, 2026

Американски съд намали санкцията в размер на 464 милиона долара срещу Тръмп

Американски съд намали санкцията в размер на 464 милиона долара срещу Тръмп

Доналд Тръмп, снимка: EPA/BGNES

На 21 август Апелативният отдел на Върховния съд на Ню Йорк потвърди присъдата, но постанови, че размерът на глобата е „прекомерно висок“ и „нарушава Осмата поправка на Конституцията на Съединените щати“.

Американски съд отхвърли гражданска санкция в размер на 464 милиона долара срещу президента Доналд Тръмп. Санкцията беше наложена от съдия, който установи, че Тръмп е изкуствено завишил цените на имотите си, като определи сумата като „прекомерна“, но потвърди присъдата срещу него, предаде БНР.

Съдия Артур Енгорон се произнесе срещу Тръмп през февруари 2024 г., в разгара на кампанията му за повторно встъпване в Белия дом, която съвпадна с няколко активни наказателни преследвания, предаде АФП. 

Енгорон разпореди на магната, превърнал се в политик, да плати 464 милиона долара, включително лихви, а на синовете му Ерик и Доналд-младши беше наложено да платят по над 4 милиона долара всеки.

Съдията установи, че Тръмп и компанията му са завишили незаконно богатството му и са манипулирали стойността на имотите, за да получат изгодни банкови кредити или застрахователни условия.

Освен финансовия удар за Тръмп, съдията му наложи и тригодишна забрана да управлява бизнес, което президентът многократно наричаше „корпоративна смъртна присъда“.

На 21 август Апелативният отдел на Върховния съд на Ню Йорк потвърди присъдата, но постанови, че размерът на глобата е „прекомерно висок“ и „нарушава Осмата поправка на Конституцията на Съединените щати“. /БГНЕС 

Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген