От средата на октомври това е най-малко четвъртият полет на американски военни самолети край страната — веднъж с B-52 и два пъти с бомбардировачи B-1B
Два американски стратегически бомбардировача B-52 извършиха полет над Карибско море край бреговете на Венецуела, показват данни за проследяване на полети. Това е четвъртата подобна демонстрация на сила от страна на САЩ през последните седмици.
Полетът се осъществи на фона на американската военна кампания срещу предполагаеми наркотрафиканти в региона, при която Вашингтон разполага военноморски и военновъздушни сили, представяни като усилия за ограничаване на трафика на наркотици, но които предизвикват опасения в Каракас, че целта е смяна на режима.
Според данни от сайта Flightradar24, двата бомбардировача са летели успоредно на венецуелското крайбрежие, след това са обиколили североизточно от Каракас, преди да поемат обратно по крайбрежието и да се отдалечат на север над морето.
От средата на октомври това е най-малко четвъртият полет на американски военни самолети край Венецуела — веднъж с B-52 и два пъти с бомбардировачи B-1B.
Съединените щати също така са разположили в региона ударната група на самолетоносача „USS Gerald R. Ford“, изтребители F-35 в Пуерто Рико и шест кораба на ВМС на САЩ в Карибско море като част от т.нар. операции срещу наркотрафика.
От началото на септември американските сили са нанесли удари по най-малко 17 плавателни съда, заподозрени в трафик на наркотици — 16 лодки и едно полупотопяемо средство — при които са загинали поне 67 души, според официални данни на САЩ.
Вашингтон обаче все още не е представил доказателства, че атакуваните съдове действително са използвани за трафик на наркотици или са представлявали заплаха.
Операцията и военните струпвания изостриха напрежението в региона, като правителството на Венецуела обвини САЩ, че планират свалянето на президента Николас Мадуро. | БГНЕС, АФП
Още от Свят
Украински военни свалиха най-новата руска ракета „Бандерол“ със 70-годишно зенитно оръдие
Както пише Defense Express, тези случаи са ярко доказателство за полезността на зенитните оръдия Bofors L70, които се намират на въоръжение в различни държави по света още от 50-те години
Новият британски премиер назначи министъра на отбраната за финансов министър
Хийли ще се изправи и пред сериозното предизвикателство да намери 4,7 млрд. паунда (6,3 млрд. долара) през следващите четири години, за да запълни финансовия недостиг в Плана за инвестиции в отбраната на Стармър
Наки: Украйна настъпва на южния фронт
Настъпателните действия се провеждат в тайна – преди всичко от руското командване, което реално не знае какво се случва на фронта.