17 Февруари, 2025

Американското военно присъствие в Япония разгневи Кремъл

Американското военно присъствие в Япония разгневи Кремъл

Военното присъствие на Съединените щати в Япония винаги е било пречка за постигането на мирен договор между Москва и Токио, заяви Кремъл в понеделник, цитиран от Ройтерс.

Японският премиер Фумио Кишида трябва да проведе среща на върха във Вашингтон тази седмица с президента на САЩ Джо Байдън. Срещата има за цел да демонстрира тесни връзки в Вашингтон в областта на сигурността и икономиката, като се очаква двамата лидери да обсъдят сътрудничеството в отбранителното производство и евентуално надграждане на структурата на военното командване на САЩ в Япония.

"Де факто отбранителният съюз вече съществува и ние знаем за военния потенциал на Съединените щати, който е разположен в Япония - между другото, близо до нашите граници", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери. "Това винаги е било спънка в опитите да постигнем решение на основния ни проблем, проблема с мирния договор, тъй като Русия, наследник на Съветския съюз, и Япония никога не са подписвали мирен договор, който официално да сложи край на Втората световна война", посочва още той.

Продължава да бъде ключов въпросът, свързан с териториалния спор за тихоокеанска островна верига, известна в Русия като Курилските острови, а в Япония - като Северните територии.

Бившият руски президент Дмитрий Медведев каза през януари, че Япония ще трябва да се откаже от териториалните претенции към островите, ако иска да сключи мирен договор.

Москва се оттегли от преговорите за мирен договор с Япония и замрази съвместни икономически проекти, свързани с островите през 2022 г. след японски санкции заради войната на Русия в Украйна. Оттогава отношенията влошават допълнително.

Китай също коментира и появилата се в медиите информация, че членовете на пакта възнамеряват да го разширят, като включат Япония. В тази връзка тя подчерта, че азиатската страна трябва "сериозно да се замисли върху своята история и да бъде предпазлива в областта на военната сигурност".

Пактът AUKUS, създаден от Австралия, Великобритания и САЩ, е част от усилията им да отблъснат нарастващата мощ на Китай в Индо-тихоокеанския регион.

Силна критика имаше от страна на Китай, който определи сделката AUKUS като пакт от времето на Студената война, който би бил опасен за региона.

Русия също изрази загрижеността си относно AUKUS, описвайки споразумението като организация, подобна на НАТО, която застрашава стабилността в Азиатско-тихоокеанския регион.

Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца