Диалог в криза…когато се държи властта много силово, е невъзможен. Властта не е поканила гражданите на диалог. Гражданите искат оставка и нови избори, защото тези са отдавна компрометирани. Така коментира ситуацията в Беларус политологът проф. Анна Кръстева в студиото на Би Ти Ви.
Това е сценарият, за който настояват и ЕС, и ЕС. И Лавров вчера заяви, че Москва би съдействала за установява на диалог между опозиция и управляващи. Москва върви по горещи камъни в Беларус, защото трябва да реши едно трудно уравнение – дали да заложи на една компрометирана власт или да заложи на гражданите, коментира Кръстева.
По нейните думи има голяма разлика между Беларус и Украйна, защото залогът на протеста сега е антиЛукашенко, антикорупцията, той е вътрешнополитически залог, не е геополитически – за ориентация към Запада, какъвто беше в Украйна.
Кръстева посочи, че санкции срещу Беларус, за които заговори ЕС, са много силен политически инструмент, който показва, че ЕС иска да бъде на страната на демокрацията и подкрепа на протестите, да даде възможност да се върви към демократизиране на властта. Според нея сега има два сценария – има вероятност Лукашенко да върви към най-твърдият сценарий - да се тръгне към предизвикване на граждански война. И вторият - да се търси мирно решение на напрежението в Беларус, за какъвто настоява ЕС. Човешката и политическа солидарност ни дава надежда за позитивна развръзка в Беларус, посочи проф. Кръстева.
Още от България
Отново няма избран председател на НС при първия тур на гласуването
Назарян и Кирилов отиват на балотаж
20 години България в НАТО – поглед към следващите 20
Доклад на Михаил Найденов, експерт по национална сигурност, изнесен на проведената на 26 и 27 ноември в СУ „Климент Охридски“ научна конференция, част от проекта „Създаваме сигурност, засилваме единството, споделяме ценности: 20 години България в НАТО“
Пеевски: Това в парламента е свършило, тези хора не осъзнават дневния ред
В парламента се прави пореден опит да бъде избран председател