Онлайн срещата на европейските лидери е важна за успокояването на европейския пазар на фона на въпросите може ли да бъде постигната "сделка" между южните и северните държави. Срещата дава сигнал, че може да се постигне споразумение за общо финансово излизане от кризата, предизвикана от Covid-19. Този прочит прави анализаторът Михаил Кръстев след дистанционния диалог между европейските лидери снощи, очертал финансова рамка за излизане от кризата.
Разделителните линии в Европейския съюз стават все повече – между страните в еврозоната и извън нея, между южните и северните държави, които водят по-строга фискална и финансова политика, изтъкна Михаил Кръстев в ефира на БНР.
Липсва централизирано лидерство от страна на ЕС, няма една централна, по-стабилна фигура или институция, която да обедини европейските държави, смята той. „Не виждаме единна европейска политика. Нещо повече – виждаме все по-голямо разделение между европейските държави.“
Диалогът отсъства от избухването на кризата с коронавируса насам, подчерта анализаторът. Италианският случай според Кръстев е показал на европейците, че устойчивият в мирно време ЕС не е толкова стабилен в критична ситуация.
Кръстев прогнозира сериозни проблеми в икономиката на ЕС заради отсъствието на базово разбирателство за това как трябва да действа свободният пазар. Анализаторът даде пример с испанското социалистическо правителство, което нарушава икономически парадигми чрез национализацията на частни болници, преустановяването на свободния пазар на акции и предложението да се въведе универсален базов доход. Не можем да очакваме, че консервативна Германия ще гледа с добро око на това, защото в един момент ще й се наложи „да плати сметката“, посочи Михаил Кръстев.
Всяка държава в Европейския съюз реагира и действа по време на кризата с Covid-19 както намери за добре, което не кореспондира с идеята за единна Европа, обобщи той.
Още от Свят
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.
Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд