„Изключително нова ще бъде Америка след избирането на Джо Байдън за президент. Балканите не са такава зона, че САЩ да има специални отношения за този регион. Те ще бъдат свързани с общата им политика за Европа и за отношенията с Русия“. Това каза пред БНР анализаторът Димитър Гърдев.
По думите му в общия обем от стратегически договори и противовеси позициите на Байдън са по-различни от досегашната политика на САЩ.
„Възможна е по-силна ангажираност на Байдън към конфликта в Нагорни Карабах“, посочи Гърдев и добави: „Проблемите във вътрешен план в САЩ са изключително тежки. Кризата с коронавируса няма да бъде решена. Разделението на американското общество ще се запази. Затрудненията в икономиката съществуват. САЩ имат и огромен външен дълг“.
За Камала Харис анализаторът коментира, че има много неизвестни около хората, които стоят зад нея, около самата нея.
„Важно е отношението на САЩ към НАТО. Байдън заявява, че ще укрепи връзките в Алианса. За нас е важно да имаме яснота, да не бъдат притискани съюзниците с постоянните 2% повишаване на разходите, с това предислоциране на сили и средства, някакви преговори за прехвърляния. Това са важни неща“, допълни още Гърдев.
Димитър Гърдев
Отношението към Балканите ще се вписва в общата политика на САЩ към Европа
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.