80% от анкетираните българи не споделят комунистическото клише, България преди 9 септември 1944 г. е имало фашизъм, какъвто е имало в Италия, например, и националсоциализъм в Германия. Това клише беше налагано от режима на БКП с десетилетия. Днес обаче е радостно, че българското общество, включително и по-младите поколения, очевидно са се информирали обективно по този проблем, по който пак повтарям, десетилетия наред компартията налагаше една удобна за нея лъжа. Това коментира в интервю за desebg.com евродепутатът Андрей Ковачев, като се позова на данни от социологическо проучване на „Алфа Рисърч“, което бе оповестено на 3 ноември т.г.
От разреза на социологическото изследване се разбира, че онези, които продължават да вярват, че в България е имало фашизъм (19,9%) в мнозинството са симпатизанти на бившата БКП, уточнява Ковачев.
Запитан дали вижда историческа връзка между комунистическото наследство и недоброжелателната пропаганда срещу България днес в някои медии в Северна Македония, евродепутатът обяснява: „Да, категорично е така. Комунистическата диктатура в България не само че проповядваше тази манипулация, но я използваше срещу своите противници и срещу хора, които не споделяха нейната идеология. Нека да не забравяме, че за разлика от комунистическа България режимът в Титова Югославия в известна степен беше по-привлекателен за хората, тъй като даваше по-голяма свобода да се пътува, както и други привилегии. Нека припомним за т. нар. събори в граничната зона с Югославия, които се допускаха, и които привличаха българите, защото там можеха да се намерят най-елементарни битови стоки, които липсваха на българския пазар, като дъвки, дънки и други западни неща.
Но в основата на всяка диктатура е да търси врага в другите. Както това го има при нацистите и във фашистка Италия, така и болшевиките и комунистите търсят врага навсякъде в обществото. Това е и причината в България след Деветосептемврийския преврат хиляди хора да са обявени от комунистическия режим за „фашисти“. Тази характеристика обяснява и силната югоносталгия в Северна Македония, както и в Сърбия“.
На въпрос как съседите ни могат да се доближат до истината, особено младите поколения, след като знаете колко трудно през 2018 г. беше сменена учебната програма в България, за да може тоталитарния комунистически режим да се изучава в училище, Ковачев посочва, че една от основните цели на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, който беше подписан със Северна Македония през 2017 г., бе създадената с него Съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония да се обедини около общ прочит на историята, базиран на историческите източници и факти от съответната епоха. Направените констатации следваше да бъдат заложени в нови учебни планове в образователната система на република Северна Македония, което е изключително важно, за да може младите поколения на Северна Македония да не бъдат манипулирани и да учат фалшификации на историята, защото ние трябва да сме заедно в нашия общ европейски дом, преодолели разединението и омразата, наслоена от тоталитарните режими на НРБ и бивша Югославия.
„За съжаление обаче тази комисия не работи. От една година, не по вина на България, няма никакъв напредък и абсолютно нищо не се е променило в техните учебни програми и учебници – от антична история до историята през ХХ век. С това ние не може да се съгласим. Не е европейска ценност да приемеш лъжата. Не е европейска ценност да растат млади поколения с манипулирана история, която води до омраза на своя съсед“, аргументира позицията си Андрей Ковачев.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"