6 Април, 2026

Андрей Ковачев: Северна Македония самоблокира пътя си към ЕС, а Украйна я задмина

Андрей Ковачев: Северна Македония самоблокира пътя си към ЕС, а Украйна я задмина

Снимка: архив

Докато РС Македония се самоспира, други кандидати като Молдова и Украйна са сред първенците. Киев, въпреки войната, работи активно за интеграцията си към Европейския съюз, заяви евродепутатът от ЕНП

Скопие остава в застой – това е лоша новина, сподели евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев пред БНТ

В същото време други кандидати като Молдова и Украйна са сред първенците. Киев, въпреки войната, работи активно за интеграцията си към Европейския съюз, заяви той.

Евродепутатът уточни, че Северна Македония се самоблокира от нежеланието на управляващите да изпълнят критерии, които страната е приела по-рано.

По думите му, тази теза, че България тормозила РС Македония, стопира нейната европейска интеграция. Това не е в полза нито за Европейския съюз, нито за гражданите на Северна Македония.

И добави, че се надява след изборите Християн Мицкоски да промени нещата и да започне преговори.

България е за европейската интеграция, заявили сме това, припомни Ковачев, но те трябва да приемат включването на българите в тяхната конституция.

„Българската общност трябва да бъде приета и да бъде гарантирано че няма дискриминация към нея.“

Сподели:

Коментари (0)

Поптодорова: Иран ще иска външен гарант за преговорите, може би Китай..

Поптодорова: Иран ще иска външен гарант за преговорите, може би Китай..

В собствения му кръг има две тенденции. Една група, която казва, че трябва да довършим нещата докрай, т.е. ескалация. Другата опция е той да обяви победа, за което имаше някакви нотки в речта му в сряда, но това е несигурно, каза бившият посланик на България в САЩ

Емилия Русинова наруши мълчанието, не каза нищо за "Осемте джуджета" и Петьо Еврото

Емилия Русинова наруши мълчанието, не каза нищо за "Осемте джуджета" и Петьо Еврото

След седмици мълчание Емилия Русинова отрече твърденията за връзки с Петьо Петров – Еврото, но избегна ключови въпроси. Междувременно проверката е иззета от ГДБОП, а властите обсъждат дисциплинарно производство на фона на нарастващ обществен и институционален натиск.

БАБХ унищожи 6,5 т. храни и спря частично дейността на цех за месо в с. Соколово

БАБХ унищожи 6,5 т. храни и спря частично дейността на цех за месо в с. Соколово

Инспекторите установяват съхранение на храни при неподходяща температура, с липсващи етикети на български език и на продукти с нарушена цялост на опаковките, както и лошо хигиенно и техническо състояние