Започна и обратното броене за присъединяването на България към Шенген и по суша, заяви пред БНР евродепутатът Андрей Новаков от ГЕРБ/ЕНП.
"От днес България пази още 26 граници в ЕС – това е сериозна отговорност и повод да поискаме повече хора от "Фронтекс". Повод да поискаме допълнителна подкрепа винаги ще има." - изтъкна той.
България и Румъния вече са част от Шенгенското пространство по въздух и вода. От вчера отпадна въздушният контрол за гражданите на двете страни в цялото пространство за свободно движение, както и граничният контрол по Черно море между България и Румъния. Той обаче остава по река Дунав между двете страни, тъй като тя се смята за сухопътна граница. Контролът се запазва и на границата с Гърция, където напливът е най-голям, особено през лятото.
"Ще отнеме време, за да могат повечето хора да свикнат с новия режим на пътуване, а той е положителен", смята Новаков.
"Това е необратим процес. България къса все повече с 90-арското си минало и се приближава все повече към европейското си бъдеще", добави той.
Същевременно евродепутатът е предпазлив с прогнозата за влизането ни в сухопътния Шенген догодина:"Всеки път, когато се види светлина в тунела, се оказва влак."
Той изрази очакване за среща с експерт от ЕК, който да обясни как така река Дунав не е река и не се води граница по вода.
До решението за приемането ни в Шенген с въздушните и водните граници се стигна през декември миналата година след като беше свалено ветото на Австрия за двете страни и на Нидерландия само за България.
В докладите си за оценка още през 2011 г. ЕК потвърди, че България и Румъния са изпълнили всички изисквания, за да бъдат изцяло част от Шенгенското пространство. Комисията активно подкрепяше този процес.
Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен определи това като "голям успех за двете страни и исторически момент за Шенгенското пространство".
"Присъединяването на Румъния и България прави Шенген по-силен — тази "перла в короната", която е емблематична за нашия европейски начин на живот и благоприятства вътрешния пазар", подчерта заместник-председателят на Комисията Маргаритис Схинас.
"Горещо поздравявам и двете страни за усилената работа, за да стигнете дотук — това е ваша придобивка, която е отдавна заслужена", каза още Схинас.
"Следващата стъпка е премахването на проверките и по вътрешните сухопътни граници. Обсъждането в Съвета ще продължи тази година. Обещавам, че това ще бъде приоритет за края на моя мандат", заяви еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон.
От декември миналата година България и Румъния предприеха всички необходими мерки, за да гарантират гладкото прилагане на шенгенските правила от 31 март 2024 г. През март ЕК, България и Румъния поставиха началото на рамки за сътрудничество въз основа на успешното изпълнение на пилотни проекти за бързи процедури за предоставяне на убежище и връщане. С тях Румъния и България ще продължат да допринасят за укрепването на сътрудничеството в областта на границите и миграцията, както и за съвместните европейски усилия за подобряване на сигурността на ЕС по външните граници и за справяне със свързаните с миграцията предизвикателства, подчертават от ЕК.
Новият Европейски парламент ще заработи есента. През 2025 г., след като изборите в Австрия вече са отминали, е напълно резонно да очакваме страната ни да се присъедини и по суша, поясни Новаков.
"Ако получа номинация, бих я приел", уточни Андрей Новаков за евентуалното си явяване отново като кандидат за евродепутат.
Реториката за Народно събрание, националният контекст ще доминира над европейския, заяви Новаков относно предстоящата предизборна кампания. Според него вот 2 в 1 би бил сериозно предизвикателство за всички – и за участниците, и за гласуващите.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас