Дълго време можем да издържим с 500 новозаразени дневно. Все още имаме голям резерв, но това не значи, че няма да има области в критично състояние. Сега са заети 14-15% от предвидените за коронавирус болнични легла. Обсъжда се и ограничаването на хората от най-рискова група". Това заяви в студиото на NOVA главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Сценариите за ограничаването на възрастните хора били три:
"Най-меката опция за възрастните хора би била да се въведат часове през които те да могат да излизат. Втората би била те да правят това само на определно разстояние от дома си. Третата, която е малко вероятна е пълната им изолация", добави той.
Той добави, че всички мерки за предотвратяването на зараза у нас са на масата и се обсъждат. Разбира се, че ако и други държави въведат строги мерки това можело да се случи и в България.
"Смятам, че налагането на нови ограничения не е толкова важно, колкото спазването на тези които вече са в сила", заяви Кунчев.
Трети пореден ден с рекорден брой заразени у нас
Той добави, че ръстът на заболеваемост е общовалиден за цяла Европа и не се случва само у нас. Той добави, че около 20% от положителните у нас имат нужда от медицинска грижа, а около 5% - интензивни грижи.
Още от България
Бойко Рашков: Прокуратурата участва в омертата за „Баба Алино“, може да поискаме оставката на този и.ф. шеф на ДАНС
„Ако Невзоров участва в процеса срещу Коцев със запазена в тайна самоличност, това е хипотеза, която законът изрично посочва при какви условия тази мярка се взема. Не е ясно каква е тази опасност“, заяви той.
Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна
Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума
Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор
„Това е поредният списък, в който политиците се опитват да вкарат институцията на омбудсмана, което за мен означава, че това е поредният опит тя „да се изцапа.“