Когато цената на електрическата енергия е по-ниска извън нашата страна, нормално е тя да бъде внесена, заяви пред БНТ Ангелин Цачев, изпълнителен директор на Електроенергийния системен оператор.
"Цената на тока през последните години до голяма степен се обвърза с цената на природния газ. В последните 10-12 години и в съседни държави, както и в по-голямата част от страните в ЕС бяха изградени газови мощности, които ползват газ като алтернативно гориво." - посочи той.
Според изпълнителния директор на ЕСО не само липсата на газови мощности, липсата на конкурентни базови мощности е основната причина да внасяме ток от чужбина.
"Дали тези мощности работят на газ или произвеждат енергия от ядрено гориво, това няма никакво значение. Въпросът е колко тези мощности са конкурентни в общия европейски общоенергиен пазар." - поясни Ангелин Цачев.
Най-евтината енергия е произведената от възобновяемите мощности, след това е енергията от ВЕЦ, следват ядрените мощности, газовите централи поне на този етап, най-скъпа е от въглищните централи поради голямото колическво въглеродни емисии, които те заплащат за всеки произведен мегават час ел. енергия.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона