Икономика
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
- 21:34, 20 Ноември, 2024
Снимка: архив
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
Новоизбраният президент Тръмп заяви по време на предизборната си кампания, че възнамерява да наложи общи мита от 10% до 20% върху целия внос в САЩ, заедно с допълнителни мита, вариращи от 60% до 100% върху стоки, внасяни от Китай. По време на президентския дебат през септември той описа този подход като средство за извличане на средства от конкурентни страни.
Според Карпентър стои въпросът кога и колко бързо ще бъдат въведени тези тарифи. В случай, че бъдат приети всичките наведнъж, те биха могли да доведат до "голям негативен шок" за икономиката. От Morgan Stanley смятат, че основният сценарий е този, при които митата ще влязат в сила през 2025 г. и това ще доведе до по-висока инфлация.
"След това, през 2026 г., смятаме, че икономическият растеж в САЩ ще започне да се забавя значително поради тези тарифи и някои от другите политики“, предупреди той.
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията. Много ясно е, че митата са пречка за растежа за САЩ, не само за страните, на които са наложени такива мита." - каза още той.
Марк Малек от брокерската фирма Siebert пък отбеляза, че ако предложените митнически тарифи бъдат наложени, особено в допълнение към тези, които вече бяха наложени от администрацията на Джо Байдън, множество сектори - включително автомобилния, потребителската електроника, машините, строителството и търговските площи, ще отбележат по-висока инфлация.
Предложеното от Тръмп 60-процентно мито върху китайските стоки, заедно със съществуващото мито от 100% на Байдън върху произведените в Китай електромобили, ще "окажат значително влияние" върху автомобилната индустрия, докато универсално 10-процентно мито върху вноса на потребителска електроника от целия свят би увеличило разходите за компании като Tesla, Microsoft и Apple, каза още Малек. Тези по-високи разходи вероятно ще бъдат прехвърлени на потребителите, добави той.
Въпреки че индексът на потребителските цени в САЩ се повиши през октомври с 2,6% на годишна база след нарастване с 2,4% през септември, американската инфлация намаля след години на високи нива и накара Федералният резерв да започне да понижава лихвите.
Ако бъдат въведени широкообхватни митнически тарифи, финансовите пазари биха започнали да оценяват, че няма да има нови понижения на лихвите през 2025 г., посочи Бен Емонс, главен инвестиционен директор и основател на FedWatch Advisors. Той също е на мнение, че тарифите може да "ограничат" икономическия растеж.
Според проучване на агенция Ройтерс сред водещи икономисти, мнозинството от тях очакват, че Съединените щати могат да наложат мита от близо 40% върху вноса от Китай в началото на следващата година, което потенциално ще намали растежа на втората по големина икономика в света с до 1 процентен пункт.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона
„Булгартрансгаз“ започва пазарни консултации за три сондажа в Чирен
Компанията възобновява дейностите по увеличаване на капацитета на хранилището